Laet een' Koopman koopmanswaeren, Huis en hof en kas en gout Waegen op het schuimend zout Daer de witte zeilen vaeren Vaerenrnaer met groot gevaerj Veemans rijkdom blijft vandaer. Laet de drokke pleitzaal woelen, Menigh vreezen dat de schael Van de vierschaer rijze of dael' Voor de strenge rechterstoelen; Veeman houdt zich bij zijn vee, En daer blijft zijn zorregh, mê. Zaeien, planten en verzetten Geeft hem werk, hij vist en jaegt. Dikwijls valt hem eer het daegt Vliegent wilt in looze netten: Dikwijls voert hij met zijn raên Grazigh zuivel stêwaert aen. Appels enten, peereplukken, Maaien, hooien, schuur en tas Stapelen vol veltgewas, Schaepescheerenuiers drukken: Zeven kinders en een wijf Zijn zijn daeglijx tijdverdrijf. Vork en riek en schup en spade Zetten zijne lusten pal. 't Zij de welgemeste stal 't Zij de boomgaert hem verzaede, 't Zij de kruitben niet te loom Op zijn laege tafel koom' Als de lente 't land beschildert Als de zomer zweet en gloeit Ploegt en spit hij onvermoeit. Als de winter 't wout verwildert Houdt hij den berookten haert Met zijn vrienden, ront van aert. 't Herfstsaizoen, vooral te danken Snijt hem druiven, perst hem most, Most die slechts wat moeite kost: Hemelwaerde wijngertranken Vullen dan met wijn zijn ton; Onlangs schutten ze ookde zon: Want des zomers, na veel zwieren Neemt hij, om Zich goet te doen Onder 't loof een slaepje in 't groen Daer de vogels tierelieren, Daer een levendige vliet Van de steile rotsen schiet. Els, zijn liefste door het trouwen, Wieg met zang hem daer hij slaept Schoon ze vrij al wijder gaept Dan de hoofsche staetjongkvrouwen; En hij kust er Elsje voor. Dus brengt Melker 't leven door. Zeg rnij nu o, 's-Gravezande, Die behalve meer ook weet Hoe een boer zijn tijt besteet; Toon me, o Rechtslicht in den lande (Zoo zij u mijn zang gewijdtj Wie zijn leven zachter slijt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 27