zontale flateenheden te creëren. Bij dit alles zal tie die de wet geeft van stads- en dorpsgezicht blijkt het monument slechts zeer ten dele welvaren. Voor duidelijk, dat er juist aan deze algemene kant van een deel zal het meer een gedogen van dergelijke de zaak is gedacht: het wordt n.1. omschreven als inbreuken zijn, omdat alleen op die manier nog „een groep van onroerende zaken, hieronder be- een toekomst voor het pand in de moderne maat- grepen bomen, wegen, straten, pleinen en bruggen, schappij denkbaar is, dan dat er sprake kan zijn grachten, vaarten, sloten en andere wateren, welke van restauratie of van monumentenzorg in de di- met een of meer tot de groep behorende monumen- recte, oorspronkelijke zin. ten een beeld vormen, dat van algemeen belang is Dit brengt ons op het punt van de aard van de wegens de schoonheid of het karakter van het ge- bescherming, die in het kader van het beschermde heel". De opzet ervan is dan ook, de omgeving stadsgezicht mogelijk zal zijn, en op de vraag, hoe rondom monumenten goed te houden. Daarbij deze zich verhoudt tot de bescherming van het in- wordt er van uitgegaan, dat voor het monument dividuele monument zoals wij die al zoveel langer zelf, waar immers de veel zwaardere eisen van oud- kennen? Over het laatste punt eerst een paar op- heidkundige conservering aan gesteld worden, al merkingen. Wanneer er sprake is van een be- op een andere wijze is gezorgd. Een en ander schermd stadsgezicht betekent dit allerminst dat de impliceert, dat ook eenvoudige oude panden in een oude bouwwerken, die daar binnen vallen, de beschermd stadsgebied, die men graag in hun be- monumenten in oude zin, niet meer op de lijst staande oudheidkundige waarde wil handhaven als zouden behoeven te worden geplaatst, omdat de monument op de lijst dienen te worden geplaatst, nieuwe bescherming ze veilig zou stellen voortaan. Hetgeen overigens niet weg neemt, dat ook zij, Deze laatste heeft immers een geheel ander karak- voorzover de status als monument dit maar enigs ter en is niet gericht op het garanderen van het zins toelaat, zullen delen in de vernieuwing van be- voortbestaan van een oud bouwwerk als zodanig en stemming of modernisering van het comfort die bij zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke staat. een regeneratie voor de betreffende stadswijk wordt De regeling, die voortvloeit uit een aanwijzing be- beoogd. Dat een pand monument is, betekent geens- schermd stadsgezicht vat de zaak aan van een an- zins een bevriezing van een bestaande toestand. Wij dere kant: zij stelt een aantal condities, waar- hebben hier al eerder op gewezen. De monumenten- aan elke bebouwing, oud pand of nieuw pand, zorg hanteert niet een soort van toverstaf of betove- in de buurt in kwestie zal moeten voldoen. Tot ringsmiddel waardoor een stadsbeeld dat men lief de zaken, die voorgeschreven kunnen worden be- heeft gekregen of een huis dat door ouderdom over horen goothoogte, indeling van de gevel, parcel- een ondefinieerbare charme beschikt, voor altijd on- lering van de straatwand, uitsluiting van bepaalde gerept zo zullen voortbestaan. De tijd gaat door. Elk materialen of constructiewijzen, toepassing van kap- stadsgezicht en elke woning zullen als ze opgeno- pen, en al dergelijke. Daar de regeling beschermd men blijven in de maatschappij, en dat is de enige stadsgezicht een verordening zal zijn met een con- reële mogelijkheid voor de meeste monumenten om serverende strekking, ligt het voor de hand, dat voort te bestaan met de loop der jaren aan ver zij op handhaving van het bestaande karakter zal anderingen onderhevig zijn en aan authenticiteit zijn toegespitst, maar dan vooral wat het algemene inboeten. Een restauratie van een huis, een revali- betreft: de rooilijnen, verkavelingen, beplantingen, datie van een straat, zal, over het algemeen, dit ver bestratingen en al wat meer tot bewaring van het lies niet kunnen verhinderen en in zeker opzicht aspect in algemene zin kan bijdragen. Uit de defini- zelfs nolens volens aan deze achteruitgang van 108 GoesTurf kade. Voor een dergelijk stadsbeeld is een conserverende regeling op haar plaats. Niet om deze zvijk tot een museum te makenof modernisering van woongelegenheid en bedrijfsoutillage uit te slui ten. Wel om karakteront waarding tegen te gaan, en te zorgen dat de hoge kzva- liteit van het geheel, histo risch bouwkundig en ste- debouzukundig, gehand haafd blijft. Een zaak zoaar- bij elke burger, huiseige naar en zakenman incluis, in laatste instantie bij ge baat is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 24