Heemschutdag 1965 hoofd van de Rotterdamse Plantsoendienst die honderden grote bomen uit het Kralingse Bos over bracht naar nieuwe wijken die daardoor meteen een bewoonbaarheid kregen die anders nog vele jaren op zich had laten wachten. Toch blijft het zaak om goed uitgegroeide bomen waar dit enigszins mogelijk is ter plaatse te hand haven. Dat kost soms moeite, vooral tijdens de uit voering van bouwwerken, maar het is een moeite die achteraf, wanneer het gebouw in gebruik ge nomen is, rijk beloond wordt. Uit Australië werd ons een tijdschriftfoto toegestuurd die toonde hoe men in Sydney bij de bouw van een hoog kantoor gebouw cle bomen die vlak voor de bouwplaats en dus in de weg stonden met een hoge schut ting omringde om de takken te beschermen. Een interessant voorbeeld gaf de Koninklijke/Shell Post van 13 aug. 1964. Voor het nieuwe kantoorge bouw in het Oostduinpark moest een stuk bos ge rooid worden. Daardoor kwamen een aantal beu ken, die tot dusver door ander hout omgeven waren geweest, in de volle zon en wind te staan. De kans was groot dat de bomen deze plotselinge over gang niet zouden overleven. Door de gemeentelijke plantsoenendienst werden de stammen daarom met stroken jute omwikkeld, die aan de zonzijde nog witgekalkt werden. Zo was de gladde bast tijdelijk beschermd en konden de bomen zich aan de nieuwe omstandigheden aanpassen. Na enige tijd zou het verband verwijderd kunnen worden. Tuinarchitecten en bosbouwers zullen ongetwijfeld nog vele andere voorbeelden kunnen noemen van de methoden die in de laatste tijd ontwikkeld zijn om bomen te beschermen tegen omstandigheden die vroeger kappen noodzakelijk maakten. Voor het publiek is het vooral belangrijk te weten dat de wetenschappelijke en wettelijke bescherming van het bomenbestand ten volle benut worden om te zorgen dat wij in ons verstedelijkende land zo al niet veel bos clan toch wel veel bomen zien. Groningen, stad en provincie, verleende zaterdag 18 september gastvrijheid aan ruim 250 leden van de Bond Heemschut. Reeds vroeg waren velen uit alle delen van het land vertrokken om de jaarlijkse Heemschutdag te kun nen bijwonen die begon met een officiële ontvangst op het stadhuis. In zijn toespraak vroeg burgemeester Berger begrip voor de na-oorlogse ontwikkeling. In stad en pro vincie was in de laatste oorlogsdagen veel vernield en de rigoureuze aanpak van de herbouw heeft wel eens het gevolg gehad dat zaken verloren gingen die bewaard hadden moeten blijven. Dit kon niet altijd vermeden worden. Hij en zijn medebestuurders wil den echter nu graag alles in 't werk stellen om dat te bewaren dat als herinnering aan het verleden behouden kan blijven. De voorzitter van de Bond Heemschut, Mr. Arn. J. d'Ailly, verheugde zich over deze instelling en bood de heer Berger een plattegrond van het oude stad huis aan daterende uit de 17de eeuw en een kleu- renprent uit de 16de eeuw met het silhouet van de stad. Een bustocht door de stad langs vele bezienswaar digheden en oude gebouwen was een goede opwek king om voor een uitgebreider en vollediger bezoek eens terug te komen. Vervolgens werd de tocht door de provincie begonnen, en was burgemeester Ame rika van Appingedam in de gelegenheid gedurende de lunch op Ekenstein iets te vertellen over zijn stad. Men zag voorts de monumentale kerken van Holwierde, Spijk en Bierum, reed door Uithuizer- meeden, wandelde door de tuinen van Menkema- borg, toerde door Usquert, Kantens en het terp dorp Middelstum. Wat het weer aan medewerking ontzegde, werd ruimschoots vergoed door de zeer deskundige mondelinge toelichting die in elke bus werd gegeven. Door het Hogeland werd Onderden- dam bereikt waar het fraaie Waterschapshuis werd bewonderd en tenslotte werd koers gezet naar het station Groningen. Al bij al een geslaagde dag, die moet opwekken tot een uitgebreider en meer gedetailleerd bezoek van Heemschutters aan een zo interessante provincie. E. 102 Burgemeester Berger en Heemschnt's voorzitter d'Ailly (foto Piet Boonstra

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 18