TELIJKE ORDENING komen worden, dat een eigenaar, wellicht onkun dig van de betekenis der monumentenbescherming, zijn gebouw doet slopen of zodanig doet verbou wen, dat de architectonische waarde sterk vermin dert. Niet bevriezing Het is niet de bedoeling een beschermd monument of beschermd stads- en dorpsgezicht als het ware te bevriezen, zodat er geen verbouwing mag plaats hebben en in het gebruik geen wijziging gebracht mag worden. Het rijksmonumentenbeleid, hand in hand met het gemeentelijke (of provinciale) beleid, zal gericht kunnen zijn op het levendig houden van de betreffende stadsdelen; een museumsfeer oude stijl behoeft er niet te hangen. (Te denken is aan het weder doen bewonen van oude huizen, die voor de restauratie als pakhuizen of werkplaatsen gebruikt werden; een gedachte waarvoor de Bond Heemschut sterk geporteerd is; opm. K.). De heer mr. J. Hooy, gemeentesecretaris van Mid delburg, ontvouwde eerst de richtlijnen-plannen voor de dubbelstad Middelburg-Vlissingen. Hij wees op de noodzaak, dat de nieuwe wijken van Middelburg en de oude stadskern zoveel mogelijk een harmonisch geheel dienen te vormen. Vervol gens behandelde hij de reconstructie van de oude stadskern. Uitgangspunt van het gemeentebestuur na de noodlottige brand van mei 1940 is de her bouw in overeenstemming met het historisch ka rakter. Evenwel dient gewaakt te worden tegen af sterving van oude stadswijken. De kern moet in zijn geheel levend blijven; de winkelstraten dienen in voldoende mate toegankeliijk te zijn voor het vrachtvervoer, terwijl tevens gezorgd dient te wor den voor voldoende parkeerruimte. Voor de in standhouding van monumentale gebouwen is het van eminent belang, dat zij op passende wijze ge bruikt of bewoond worden. Een belangrijke door braak zal een oud stadsdeel met prachtige straat- wanclen meer lucht geven, waardoor afsterving voorkomen wordt. De noodzakelijke herbouw van een verkrot stads deel wordt voorbereid door een commissie, bestaan de uit architecten met begrip voor de Middelburg se historische sfeer. In het structuurplan voor de binnenstad komt het hierboven genoemde tot zijn recht. Ontwerp monumentenlijst In het vervolg van zijn inleiding bracht de heer Hooy ter sprake de door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ontworpen monumentenlijst voor Middelburg; hierop zijn elfhonderd gebouwen vermeld. Voor de toezending van deze lijst door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen werd van de zijde van Monumentenzorg een uitleg aan het gemeentebestuur gegeven. De lijst beoogt te zijn een inventarisatie van het monumen- tenbezit. Van het gemeentebestuur werd „tegen spel" verwacht. Het gemeentebestuur heeft op zeer serieuze wijze tegenspel gegeven, waardoor een goed samenspel ontstond. (Ook uit de werkwijze in het kader van de Monu mentenwet blijkt dus duidelijk hoezeer de oude driekringenleer, volgens welke Rijk, provincies en gemeenten elk eigen taken op verschillende aan elkaar ondergeschikte niveaux uitoefenen,, verlaten is. Het moderne overheidsbeleid beoogt veeleer de betrokken overheidsinstanties en. het betrokken verenigingsleven tot zinvolle samenwerking te bren gen; opm. K.). Er werd een commissie ingesteld, waarin o.a. zitting hebben twee architecten, de rijks archivaris en de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting, staande onder voorzitterschap van een oud-burgemeester van Middelburg, die tevens voorzitter is van de N.V. Stadsherstel. Het gemeen tebestuur vroeg voorts advies aan de Kamer van, Koophandel en aan de middenstandscentrale. Het is opmerkelijk en vpor de heemschutgedachte ver-, heugend, dat ook deze geheel anders gerichte be langenorganisatie de heemschutgedachte blijkt te. onderschrijven. De aan de rechthebbenden.op bovengenoemde elf honderd gebouwen toegezonden kennisgeving van het voornemen deze woningen en andere gebouwen op de monumentenlijst te plaatsen, verwekte, on danks het feit, dat de bevolking veel gevoel heeft voor.de oude stad, veel onrust. Het verdient dan ook aanbeveling voortaan de ministeriële kennisge ving vergezeld te doen gaan van een toelichting. Men vreesde nl. dat geen enkele verbouwing of uit breiding meer zou mogen plaats vinden. Deze vrees kon goeddeels worden weggenomen, omdat voor verbouwing, mits hierdoor het monument niet in wezen wordt aangetast, waarschijnlijk wel vergun ning zal worden verleend. (ïn feite twee vergunnin gen, nl. de bouwvergunning en de ten aanzien van beschermde monumenten hieraan gekoppelde ministeriële verguning; art. 6 lid 2 sub e (nieuw) Woningwet van Ï901 en art. 14 der Monumenten wet; opm. K.). De gemeenteraad adviseerde 240 ge bouwen van de ontworpen monumentenlijst af te voeren en 47 gebouwen, welke door de Rijksdienst niet waren opgemerkt, aan de lijst toe te voegen. De gemeente zet inmiddels haar streven voort om min of meer vervallen monumenten aan te kopen, waana ze gerestaureerd worden. Het is de moeite waard ook het een en ander over de discussies te vermelden, gezien de vele deskun- 99

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 15