van ongeveer tweehonderd meter tussen het begin- en het eindpunt van zo'n lus. De hoge randen van het plateau bieden op tal van plaatsen schitterende panorama's over de vallei met zijn prachtige, uitge strekte bossen tegen de vaak steile hellingen, met de glinsterende slingers van de rivier, met de won derlijke bergformaties die ze met haar lussen om sluit, de „hans" waar hier en daar dorpen buitenge woon schilderachtig tegenaan liggen vandaar: Dolian, Mortehan en ook, verderop, Poupehan, Frahan en Bohan. Men ziet van die uitzichtspunten ook hoe belang rijk deze streek is als recreatiegebied, verscheidene vrij uitgestrekte en druk bevolkte tentenkampen vormen kleurige plekken in de weidse panorama's, zonder elkaar of de toeschouwers te storen er is voldoende ruimte. De toeristen, waaronder ieder jaar veel Nederlanders, vinden langs de Semois en door de bossen prachtige wandelwegen over een lengte van tachtig km, op vier km na gaan die bij uitvoering van het stuwdam-projekt verloren! Wat ook verloren gaat is 3800 ha goede akkergrond en bovendien,, in die grond en erop tal van herinne ringen aan voorbije periodes: de Romeinse tijd, die van de Merovingers, de kruistochten (het is het ge bied van Godfried van Bouillon). Een systematisch oudheidkundig onderzoek van de streek zou veel van archaeologisch belang aan her daglicht kunnen brengen het dreigt nu voorgoed onbereikbaar te worden. Verdwijnen zal de Grot van St. Remacle, omstreeks 650 n. C. uitgehouwen in de rotswand als verblijfplaats voor deze missionaris en beschouwd als het oudste, bovendien heel merkwaardige, voor beeld van „kloosterbouw" in dat gebied. Verdwij nen zullen ook prachtige oude watermolens, een oude abdij (de Prieuré de Conques, waarin nu een hostellerie gevestigd is). Een stuwmeer kan heel mooi zijn, maar in dit ge val zal de verloren gegane schoonheid niet vervan gen worden door nieuwe. Ten gevolge van de ge ringe breedte, die het Semois-meer zal krijgen, zal het verschil in waterstand 's zomers en 's winters groot zijn. De hoge en steile oevers nu getooid met de prachtige bossen, zullen dan herschapen worden in kale grauwe modderbanken, die ook het aanleg gen van nieuwe wandelwegen langs het meer on mogelijk zullen maken. Er wordt gedacht aan het scheppen van een watersportcentrum, maar het is zeer de vraag of dat door het onherbergzame karak ter dat de oevers krijgen werkelijk te verwezenlijken zal zijn. 96

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 12