Het dal van de Semois bedreigd Er heerst onrust in en om het dal van de Semois. Er heelt zich een comité gevormd ter bescherming van dit prachtige gebied in het zuidelijkste deel van de Belgische Ardennen, op de mooiste punten vindt men borden met het opschrift „région con damnée" en op de achterruiten van talrijke auto's is aan de binnenzijde, dus door de eigenaars zelf een gele strook aangebracht met de woorden „non au barrage". Die barrage, die stuwdam, waarvan hier sprake is, zal gebouwd worden nabij het dorp Dohan, stroomopwaarts in de nabijheid van Bouil lon gelegen, hij zal tachtig meter hoog worden en zestig km van het slingerende verloop van de rivier zullen veranderen in een meer met een oppervlakte van dertig km2. In dit meer zullen vijf dorpen verdwijnen, Dohan, La Cornette, Cugnon, Morte- han en een groot deel van Herbeumont als de plannen inderdaad doorgang vinden. Dat is nog niet zeker, maar het schijnt dat de Belgische over heid wel ernstig de uitvoering ervan overweegt. Het zoetwaterbassin dat op deze wijze zou ontstaan moet voorzien in een aantal min of meer urgente behoeften: drinkwatervoorziening, electriciteitswin- ning, betere bevaarbaarheid van de Maas (waartoe het water uit het Semois-meer via een eveneens te maken Lesse-meer bij Daverdisse naar de Maasbecl- ding geleid zou worden), verzekering van het zoet watergehalte van het Schelde-Rijnkanaal. Bij dit laatste is Nederland betrokken want het is een van de middelen ter voorkoming van verzilting van het door de uitvoering van het Deltaplan tot stand komende Zeeland-meer. Dit zijn zonder uitzonde ring zaken van groot belang maar toch rijst de vraag of het offer, dat ervoor gebracht zou moeten worden niet al te groot is. Voor de bewoners van het gebied zelf is dat uiteraard geen vraag en hun „non au barrage" is volkomen begrijpelijk. Een tocht door het bedreigde gebied leert, dat het comité „Bescherming van de Semois" niet overdrijft als het stelt: „De vernietiging van de vallei van de Semois zou een onherstelbare verminking van ons nationaal bezit aan natuurschoon betékenen". Met „nationaal" wordt hier natuurlijk „Belgisch" be doeld, maar men kan rustig stellen dat het verlies de gehele Benelux, zelfs geheel West-Europa gevoe lig zou treffen. Het is namelijk een uniek land schap, dat ontstaan is doordat de rivier een diep en vrij nauw dal in het leisteenplateau heeft geslepen. Dat dal verloopt in grote, smalle lussen, soms vier km lang maar met hemelsbreed slechts een afstand 95 Een van de vele prachtige panorama's over de Semois-valleiregion condamnée! (foto's bij dit artikel: Tjienke Dagnelie)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 11