ling van het plan met deze overweging rekening te willen houden. Zaandijkkomregeling Centrum In hoogste instantie is thans de Bond Heemschut bij de Kroon in beroep gegaan tegen vier punten van de Komregeling Centrum, n.1. het te hoge en te lange bouwblok aan de Prunuslaan; de aard en de hoeveelheid van de aan de Lagedijk toegelaten bebouwing; het toelaten van verzorgende bedrijven aan de Lagedijk, waar de bestaande fraaie huizen tussen de Zaan en de Lagedijk nog een goed beeld kunnen opleveren; het leggen van de rooilijn van de Lagedijk over het pand nr. 156, inplaats van de weg enigszins westelijk te verleggen. Terschelling, uitbreidingsplan Ook op Terschelling zijn bedenkelijke plannen. Wie het eiland een tijdlang jaarlijks heeft bezocht, ziet het eigenaardige karakter gestadig nu eens hier en dan weer daar afbrokkelen. Gelukkig heeft zich ook op Terschelling een groep belangstellenden verenigd om de schoonheid van het eiland te verde digen, namelijk de stichting „Ons Schellingerland". Dé stichting heeft bezwaren ingediend tegen het ge meentelijke uitbreidingsplan, en tegen het besluit van G.S. terzake is de gemeente in beroep gegaan bij de Kroon. Ook Heemschut is van oordeel dat tegen verschil lende onderdelen van het plan bezwaren van land schappelijke aard bestaan. Een voorbeeld daarvan is de geprojecteerde uitbreiding van Westerschelling Dorp tot op een afstand van 50 m. van de z.g. Dodemanskisten, duinmeertjes waar in grote getale de in ons land zeldzame rugstreeppadden voorko men. Dit gebied dient als natuurreservaat be schermd te worden, maar het zou door de onmid dellijke nabijheid van de bebouwing praktisch ver loren zijn. Heemschut heeft aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ver zocht een onderzoek te willen doen instellen. Ijlst, uitbreidingsplan Aan G.S. van Friesland heeft het bestuur van de Bond Heemschut aandacht gevraagd voor twee punten van het in mei j.1. door de gemeenteraad van Ijlst vastgestelde uitbreidingsplan. In dit plan is een terrein aan de Westelijke oever van de Geeuw, tegenover de molen „de Rat", bestemd tot industrieterrein. Ter plaatse bevindt zich een woon huis met o.a. een koepeltje en een prieel te midden van een grote tuin met hoog geboomte. Dit geheel is van grote landschappelijke waarde: mocht het te eniger tijd zijn bestemming als woonhuis verliezen, dan ware een recreatieve bestemming verre te ver kiezen boven een industriële, welke tot een ont luistering van het landschap zou leiden. Een twee de, met het voorgaande samenhangende zaak is de over het bedoelde perceel geprojecteerde verlenging van de weg uit de kom van Ijlst naar de teerfa briek. Hieraan bestond volgens Heemschut even min behoefte. Zwartsluistraverse provinciale weg In ons vorige nummer (blz. 84) werd melding ge maakt van het plan van de gemeente Zwartsluis om met opoffering van een belangrijk deel der oude vestinggracht, een verbinding tot stand te brengen tussen de provinciale weg naar Meppel en naar Vollenhoven. Het bestuur van de Bond Heemschut acht dit plan zowel terwille van het stadsbeeld als uit overwegingen van verkeersbeleid onjuist. Aan gezien het gemeentebestuur desondanks tot de be doelde traverse heeft besloten heeft Heemschut zich terzake tot G.S. en tot de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gewend. Kollumerland, uitbreidingsplan-Kollum Ook met betrekking tot het uitbreidingsplan-in- onderdelen voor het dorp Kollurn dat een verkeers weg langs de N.H. Kerk beoogt, is Heemschut in hoger beroep gegaan bij G.S. van Friesland. Beek (L.) kerk en pastorie In april 1964 heeft Heemschut zich gericht tot de Staatssecretaris van O. K. en W. terzake van de z.g. „Chinese Muur" in Beek, een oude mergelmuur die de N.H. Kerk en pastorie in de Raadhuisstraat verbindt en daarmede een fraai geheel vormt. Kran tenberichten meldden toen dat de muur zou wor den afgebroken. Uit „Cobouw" haalden wij het verheugende bericht dat er overeenstemming is bereikt over de restauratie van de kerk en de pastorie, waarbij de muur weliswaar verlaagd maar toch gehandhaafd zal worden. Dantumadeelomgeving Schierslins Veenwouden De Schierstins in Veenwouden, pas gerestaureerd tot vreugde van iedereen, werd deze zomer opnieuw bedreigd door een plan van het gemeentebestuur om de aan het Stins-terrein grenzende N.H. pasto rie met de bijbehorende grote tuin aan te kopen en het terrein te bestemmen voor woningbouw. Het is wel begrijpelijk dat men op de gedachte kwam. De pastorie is een groot vorige-eeuws huis, sinds jaren leegstaand temidden van de verwaarloosde tuin met zijn prachtig geboomte. De kerkvoogdij meende be ter een kandidaat te kunnen vinden voor de va cante predikantsplaats wanneer op een deel van het terrein een moderne bungalow gebouwd zou wor den. De kosten zouden dan gedekt kunnen worden door de verkoop van het overige terrein aan de ge meente. Het resultaat zou echter zijn dat de Schier stins zijn omlijsting met zwaar geboomte zou ver liezen en nauw omsloten zou worden door nieuwe woonbebouwing. Heemschut heeft in een telegram aan de gemeenteraad van Dantumadeel dringend geadviseerd deze oplossing niet te kiezen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben echter de gevraagde verguning ex art. 20 van de wederop- bouwwet niet verleend zodat verwacht mag worden dat de pastorietuin onbebouwd blijft. 94

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 10