Op Heemwacht TON KOOT Zomercursus Heemschut en Monumentenzorg Het bestuur van de Bond Heemschut heeft het ini tiatief genomen om in het 55ste jaar van het be staan van de Bond, in 1966, een zomercursus te organiseren gewijd aan Heemschut en Monumen tenzorg. Dit niet met de pretentie om een opleiding in het restaureren te geven, maar ruèl met de bedoeling, om een overzicht en een verdieping van het in zicht te geven inzake de stand van zaken op het gebied van de heemschut en de monumentenzorg in het Nederlandse taal- en werkgebied. Dat betekent, clat de inleidingen niet enkel gehou den zullen worden door Nederlanders op dit ge bied werkzaam, maar ook door Belgen en Zuid-Afri kanen. De cursus komt tot stand in nauwe en enthousiaste samenwerking met de besturen van de zusterorga nisaties de Belgische Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon te Antwerpen en met de Zuid-Afrikaanse Stigting Simon van der Stel te Pre toria en Kaapstad. De cursus zal in de Nederlandse taal worden gehou den te Amsterdam van 5 t/m 16 september en om redenen van praktische aard beperkt worden tot 50 deelnemers. De inschrijving staat in de eerste plaats open voor de verenigingen en leden aangeslotenen bij de 3 hiervoor genoemde organisaties, onder wier auspi ciën de zomercursus wordt gehouden, daarnaast voor architecten, planologen, bestuurders en ambtena ren, wier werkzaamheid zich beweegt op het terrein van de historische- en natuurmonumenten, van planning, stads-, dorps- en landschapsschoon. De cursus wordt te Amsterdam tussen 5 en 16 sep tember 1966 van maandag tot en met vrijdag ge houden van 10-12 en van 14-16 uur. Het inschrijfgeld voor deelneming aan de cursus van 5-16 september bedraagt 200,—, voor leden der 3 voornoemde verenigingen 150,— per persoon. Tevens bestaat de gelegenheid om bepaalde inlei dingen bij te wonen, zonder de gehele cursus te volgen, daartoe worden dagkaarten verkrijgbaar ge steld 5. 25,—. De Bond Heemschut stelt 10 beurzen van 50,— beschikbaar voor belanghebbenden, voor wie het inschrijfgeld een princiniëel bezwaar zou vormen. Na de cursus zal van 19-29 seotember voor de deel nemers de gelegenheid bestaan georganiseerde excursies te maken naar steden en dorpen in Ne derland en België met te restaureren en gerestau reerde kernen, monumenten en naar natuurmonu menten. Als president van de cursus treedt op Mr. Arn. d'Ailly, als secretaris Ton Koot, als penningmees ter J. A. de Zwaan. Inleiders en inleidingen van de zomercursus Mr. Arn. J. d'Ailly, voorzitter van de Bond Heem schut, Opening van de cursus. Mr. S. P. Baron Bentinck, voorzitter van de Monu- mentenraad, over: „Werkwijze van de Monumen- tenraad en de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg". Prof. dr. M. D. Ozinga, hoogleraar in de geschiede nis der bouwkunst aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, over: „Nederlandse bouwkunst in de we reld, resp. in Noord-West Europa en overzee (Ame rika, Afrika, Azië) Mr. R. Hotke, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, over: „Monumentenwet geving in Nederland". P. Baudouin, conservator van de Sterkshof te Deur- ne, over: „Wetgeving Monumentenzorg in België". Dr. W. J. Punt, directeur van de Stigting Simon van der Stel te Pretoria, over: „Bewaring van histo rische- en natuurmonumenten in de Republiek Zuid-Afrika". Ir. R. Meischke, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, over: „Restauratie-principes". Ton Koot, secretaris van de Bond Heemschut, over: „De burger en het monument". Mr. C. A. van Swigchem, hoofd van de afdeling be schrijving van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, over: „De beschrijving van monumenten". Geurt Brinkgreve, voorzitter Stichting Diogenes, lid van de Raad der gemeente Amsterdam, over: „Woonhuisherstel als saneringsmethode." C. W. Schaling, arch. B.N.A., over: „Maat en schaal in oude binnensteden. Hoogbouw". Drs. A. Bertoen, hoofdplanoloog, over: „Planologie en monumenten". Dr. Ir. C. L. Temminck Groll, architect bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, over: „Een saneringsplan". Ir. Ch. C. van der Vlis, oud-directeur Publieke Werken te Leeuwarden en Haarlem, over: „Stads plannen". Ir. H. Weller, hoofd gemeentelijk bureau voor de Monumentenzorg in Amsterdam, over: „Restau reren in Amsterdam". A. G. M. Boost, directeur afd. Weeen A.N.W.B., over: „Monumenten en het verkeer". De Weg in het Landschap. H. Delaunois, voorzitter van de Kon. Ver. voor Na- 67

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 7