Heemschutberichten EindhovenGenneper watermolen Zes jaar geleden, in juli 1959, werd in de gemeente raad van Eindhoven anderhalf uur lang gediscus sieerd over het lot van de Genneper watermolen. Er waren brieven ingekomen van de Bond Heemschut en de Heemkundige Studiekring „Kempenland" die pleitten voor behoud en restauratie. B. en W. von den het te duur. Een grote raadsmeerderheid was voor herstel. In 1961 legden B. en W. een nota aan de raad voor met een kostenraming. Voor plm. 340.000,— zouden niet alleen het molengebouw zelf waarvan de historie teruggaat tot het jaar 1249 maar ook de stuw en het maalwerktuig weer geheel in goede staat gebracht worden. Aldus ge schiedde, en op 28 juli 1965 is de molen door wet houder drs. G. E. G. van der Kruys weer in gebruik gesteld. Zes jaar geleden was het een schijnbaar verloren zaak om op te komen voor het behoud van een totaal vervallen, onrendabele watermolen in de groeiende industriestad. Nu is iedereen er blij mee dat dit historische monument van het Dommeldal weer tot leven is gekomen. Zoiets geeft moed. Zevenaar- uitbreidingsplan Ditmaal gaat het om de herziening van een deel van het uitbreidingsplan waarbij sportterreinen worden aangewezen. Wat ook de bestemming moge zijn, in dustrieterrein, bejaardencentrum, woningwetbouw of iets anders: dat het ten koste van de voor de in standhouding van het Huis Sevenaer onmisbare landbouwgronden zal gaan, weten wij bij voorbaat! Opnieuw is Heemschut bij de Kroon in hoger be roep gegaan tegen de plannen van het gemeente bestuur. Zwartsluisprovinciale weg Aan de gemeenteraad van Zwartsluis heeft Heem schut een brief gericht over het „verkeersplan Het Singel". Dit beoogt een verbinding tussen de pro vinciale wegen van Zwartsluis naar Meppel en naar Vollenhove tot stand te brengen over Het Singel en de daarnaast gelegen Singelgracht. Hier door zou een aantrekkelijk en historisch belangrijk deel van de oude vestingwerken verloren gaan. Vol gens de mening van Heemschut is dit offer niet al leen te zwaar, maar zelfs onnodig en onjuist. Het leggen van doorgaande verkeerswegen door bebouw de kommen is immers een reeds lang verlaten sys teem: dergelijke wegen behoren om de stads- en dorpskernen heen te lopen. De argumenten hier voor spreken in het geval-Zwartsluis overduidelijk. De ontworpen verbinding zal binnen enkele jaren onvoldoende capaciteit hebben, zij zal een scheiding van toenemende zwaarte en hinderlijkheid teweeg brengen tussen de oude stadskern en de woonbe bouwing daarbuiten, en een ongewenste vermenging van lokaal en doorgaand verkeer veroorzaken. Er zijn in dit geval twee alternatieven: een rond weg ten noorden van Zwartsluis of een weg langs de nieuwe uitmonding van het Meppelerdiep. In het eerste geval zou de weg een zwaardere fun dering vereisen in verband met de bodemgesteld heid. Aangezien in de omgeving ook woonbebou wing is geprojecteerd kan dit bezwaar niet onover komelijk worden geacht. In het tweede geval zou een scheepswerfje verplaatst moeten worden en zou enige tussen de beide uitmondingen van het Mep pelerdiep geprojecteerde woonbebouwing moeten vervallen wat volgens Heemschut een verbetering zou zijn. Op grond van deze overwegingen heeft Heemschut verzocht niet tot uitvoering van het „verkeersplan Het Singel" over te gaan doch een van de beide andere oplossingen te kiezen. Overijsselbomen op de dijken Zuid-Holland, streekplan Haagse agglomeratie Het College van Gedeputeerde Staten heeft aan de Naar aanleiding van dit ontwerp-streekplan heeft waterschappen in Overijssel opdracht gegeven de bo- Heemschut zich tot G.S. gewend met enkele bezwa- men op en bij de rivierdijken te rooien. Hoewel ren. Deze gelden in de eerste plaats de geprojec- Heemschut ten volle begrip heeft voor de nood- teerde rijksweg 11 die de buitenplaats „Huize Ber- zaak de dijken zo goed mogelijk te onderhouden bice" te Voorschoten reddeloos zou verminken. In rijst toch de vraag of het nodig is deze boombe- het gebied dat na 1945 aaneengroeit tot de rand- plantingen die zulk een bijzondere landschappelijke stad Holland zijn reeds vele buitenplaatsen verloren waarde hebben, alle te doen verdwijnen. Aan G.S. gegaan. Het is een dwingende eis van goed plano- is gevraagd hierbij niet verder te willen gaan dan logisch beleid om in dit geheel de als recreatiege- met het oog op de waterkering nodig is. bied waardevolle terreinen te behouden, en niet 84

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 24