heen, Saksen, Circksena, Gelre en Habsburg uitge- streden was, met de erkenning van Karei V als heer, kon de rust komen, die nodig was. In diezelf de eeuw kwam echter weer de tachtigjarige oorlog, die begon met de inval van de Nassau's in Gronin gerland, en waarbij bp 25 mei 1568 te Heiligerlee „de eerste zege in de tachtigjarige worsteling voor de vrijheid der Nederlanden" gestreden werd. Pas in 1594, na het verraad van Rennenberg in 1580, waardoor Groningen weer Spaans werd, kon Mau- rits met zijn neef Willem Lodewijk Groningen te rugbrengen tot de Unie van Utrecht. Genoemd naar het geslacht Menkema, waren de latere bewoners de jonkers Nittersum, Clant en Alberda. Na het overlijden van de laatste jonkheer Alberda van Menkema en Dijksterhuis in 1902, is Menkema door de erfgenamen, de familie Lewe van Nijenstein, geschonken aan het Groninger Mu seum van Oudheden, dat het huis en de omgeving heeft laten restaureren, en het huis heeft ingericht, zoals het moet geweest zijn in de tijd, dat het door een Ommelander jonker werd bewoond. Via de florissante landbouwstreek Uithuizen Uskwerd passeren wij het laatstgenoemde dorp, met zijn grote gerestaureerde koren- en pelmolen „Eva" en bereiken wij het dorp Middelsturn, dat eens met drie borgen prijkte. Het zijn Ewsurn, waarvan de oprijlaan, de singels en een verdedigingstoren anno 1472 zijn overgebleven, de Asingaborgwaarvan al leen het poortgebouw rest, en Mentheda, dat ver dwenen is, maar waarvan de naam is herleefd in een nieuwe laat-19de eeuwse villa. De toren van de prachtige romano-gotische kruis kerk, die dringend om restauratie vraagt, prijkt met een carillon van Hemony. Over Onderdendam met het pas gerestaureerde zijl- vester- of waterschapshuis, en Bedummet zijn stoere tufstenen toren, bereiken wij via Noorder- hoogebrug met een prachtige windkoren- en pel molen weer de stad. B. VAN DER VEEN Czn. (Foto: John StoelGroningen Het walerschnpshuis in Onder en dam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 23