1627. Onder leiding van Dr Ir van Heukelom is de toren gerestaureerd van 1936-'38. Onze van oorsprong romaanse Martinikerk, beëindigd als een gotische kerk, bekend door zijn unieke iöde-eeuwse tresco's, is in restauratie, en het zal nog jaren duren voor deze beëindigd is. Aan het Martinikerkhol' zien we het nieuwe Pro vinciehuis, met een hier herbouwd, geheel zandste nen, renaissancegeveltje, de hoofdpoort van het compex dat Prinsenhof heet, en het oude pastoors huis van de romaanse tienzijdige Sint Walburg, die hier stond tot de afbraak in 1627, het best te ver gelijken met de Hofkerk van Karei de Grote te Aken. Over de Ebbingebrug gaan we linksaf, langs de Spilsluizen, die eenmaal het zeewater moesten ke ren, naar Ossenmarkt en Guyotplein, met de vele 17cle- en 18de-eeuwse huizen, waaronder het Stich termanpaleis, eigendom van de gemeente Gronin gen, die het thans tweedelig huis liopelijk nog eens zijn monumentale nog aanwezige hoofdingang zal hergeven. Over de Kijk-in-'t-Jatbrug, met het gezicht op de Noorderhaven, waar, voor de afsluiting van het Reitdiep bij Zoutkamp, de zeeschepen lagen, gaan we weer zuidwaarts, zien het nieuwe Academiege bouw, van waar we de „deftige" Boteringestraat in rijden, met recht voor ons een kopie van het oude Wijnhuis, reeds eerder genoemd, het 16de- of 17de- eeuwse jonkershuis, waarin thans de rechtbank ze telt, en het vroegere Commissarishuis, 18de-eeuws. Nu rijden we rechtuit, over de Boteringebrug, en zien verderop aan onze rechterhand, in de Nieuwe Boteringestraat, de eerste protestantse kerk in Gro ningen, de zgn. Nieuwe Kerk, gebouwd naar het voorbeeld van de Noorderkerk van Amsterdam, ter wijl onze kerk weer als voorbeeld heeft gediend voor de Nieuwe Kerk van Emden, in Oostfriesland, die bij de brand van deze stad gelukkig gespaard gebleven is. Emden was tot het begin van de vorige eeuw een volkomen Nederlandse stad, waar het nederlands naast platduits de voertaal was. Ekenstein Het oude Popingehuus werd in de 17de eeuw ver bouwd door de familie Eeck, die in 1686 ook het na burige Rusthoven gebouwd heeft. In 1774 kwam het goed aan de jonker O. J. Alberda van Nijen- stein, die zich daarna Alberda van Ekenstein noem de. In 1870 is het huis verbouwd tot de grootte van nu, terwijl het bos en park werd uitgebreid. In 1946 kocht de gemeente Appingedam het huis met om geving, en liet het spoedig daarna restaureren tot een hotel-café-restaurant. In 1957 werd het oude „schathuis" van de borg ook nog bij de zaak ge trokken. Appingedam De machtige stad Groningen, in oorsprong een schenking van de duitse keizer aan de bisschop van Utrecht (1040), wist zich langzamerhand zelistandig te maken, en haar macht over de omgeving uit te breiden. Voor de franse revolutie had ze reeas grote delen van de tegenwoordige provincie in tiaar macht, alleen de drie (friese) Ommelanden, Wester kwartier, Hunsingo en Eivelingo, waren nog zelf standig, al trachtte de stad ook daar steeds meer macht te krijgen. Andere plaatsen hadden geen kans naast haar op te komen; alleen Appingedam is dat gelukt vóórdat Groningen op het toppunt van tiaar macht was. Evenals Groningen is tiet dikwijls belegerd. In 1514 is het zelfs veroverd en uitge moord. Van 1504 tot 1514 was geheel Groningen onder graaf Ulrich Circksena een deel van het graafschap Oostfriesland. In 1514 veroverde Georg van Saksen Appingedam, maar werd op zijn beurt uit geheel Friesland en Groningen verdreven door Karei van Egmond, hertog van Gelre. Deze kon zich op den duur niet staande houden tegen de Habsburger Karei V, en in 1536 kwam geheel Groningen aan het huis Habsburg. Daarmede was het eerste con tact met „Holland" gelegd. Als kunsthistorische monumenten moeten worden genoemd: De grote Nicolaikerk, gebouwd in de 13de eeuw en tot hallenkerk vergroot in de 16e eeuw, en het aardige renaissance-Raadhuisje van 1637. Zowel Appingedam, als de gehele streek langs de Eems, heeft bij de bevrijding in 1945 erg geleden. Ook de kerken, waaronder die van Holwierde en Bierum. Wij passeren deze beide kerken, die na 1945 prachtig gerestaureerd zijn. Holwierdeeen kruiskerk, gedeeltelijk nog van tuf steen, later vergroot in baksteen, is gebouwd van de 12de tot het begin van de 14de eeuw. De prach tige bakstenen toren, als die van Schildwolde en Onstwedde met een stenen helm, is reeds in het midden van de vorige eeuw geheel afgebroken. Bierurn heeft een 13de eeuwse eenbeukige bak stenen kerk, in de bekende groninger romano-go- thische stijl, met een westtoren met zadeldak, ge steund door een bakstenen boog. Over de dorpen Spijk, Roodeschool en Uithuizer- meeden bereiken wij Uithuizen met zijn Menkema- borg, eigendom van het Groninger Museum van Oudheden. Van deze borgen, oorspronkelijk de woonplaat sen van de friese hoofdelingen, in de 17de en 18de eeuw jonkers geheten, zijn er een honderdtal ge weest. Het waren versterkte huizen, die veel ge vechten hebben meegemaakt. Want de zogen. Frie se vrijheid (een leenstelsel hebben wij hier nooit ge kend) was niets anders dan bandeloosheid, waarbij de ene partij tegen de andere vocht, met al de ge volgen van dien. (Schieringers en Vetkopers) Pas toen ook hier de strijd om de oppermacht tus sen Bourgondië, dat trouwens alleen maar gedreigd 82

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 22