Geertruidenberg houdt stand De Rijksdienst voor de Monumentenzorg moet sinds het van kracht worden van de monumentenwet een enorm werk verrichten naast de dagelijkse zor gen voor restauratie en subsidieverlening, namelijk de voorbereiding van de definitieve monumenten lijsten. Zo nu en dan dringt daarvan iets door in de openbaarheid, en vooral wanneer er conflicten ont staan zoals in den Bosch. Maar het werk gaat in middels verder, er zijn al heel wat gemeenten waar de lijst werd opgesteld en in de raad is behandeld. Een overzicht van wat er uiteindelijk als bescherm de monumenten geregistreerd zal worden is uiteraard nog niet te geven. Veel misverstanden moeten opgehelderd worden, en een omvangrijke administratieve procedure moet worden afgehan deld. Er zullen jaren overheen gaan voor zich over de toepassing van alle artikelen van de monumen tenwet een afgeronde bestuurspraktijk en een rich tinggevende jurisprudentie hebben ontwikkeld. Toch is het bij een materie die zo in de emotionele sfeer ligt gedeeltelijk terecht, vaker ten onrechte van groot belang om tijdens dit proces van het afstellen en in gang brengen van de wettelijke ma chinerie te weten hoe men er in den lande op rea geert. Wij hebben er in Heemschut al enige malen symptomen van vermeld: teleurstellende maar ook zeer positieve en hoopgevende reacties. Daarvan werd een nieuw voorbeeld gegeven in een brief die ons dezer dagen bereikte uit Geertruidenberg, het oude Hollandse vestingstadje op Brabants grond gebied. Met algemene stemmen besloot daar de gemeente raad het voorstel van B. en W. te volgen om niet alleen in zijn geheel de lijst te aanvaarden van beschermde monumenten volgens het door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg voorbereide ont werp, maar om daaraan nog toe te voegen een 19-tal panden die voor het merendeel op de ge meentelijke monumentenlijst staan. Bovendien werd besloten de Minister te verzoeken om een spoedige aanwijzing op grond van art. 20 van de Monumen tenwet van de Markt, Elfhuizen, Brandestraat en een gedeelte van de Venestraat en de Dordtsestraat als beschermd stadsgezicht. Het gemeentebestuur van Geertruidenberg is bo vendien zelf actief bezig met restaureren. Onlangs werd het woonhuis „de Swaen", Markt 28 vol tooid, eigendom van de gemeente, en werd op dracht gegeven voor het ontwerpen van restauratie plannen voor twee andere panden die door de gemeente met dit doel waren aangekocht. Deze standvastige houding van de oude vesting stad wordt in de kring van Heemschut zeer ge waardeerd. 74 „De Swaen", Markt 28 te Geertruidenbergonlangs gerestau reerd. (Foto: Harry Verschuren, Oosterhout

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 14