Windmolens in Rijnland in het gedrang Het plassengebied bij Leiden behoort tot de aller mooiste molenlandschappen van ons land: poelen en plassen, grillig gevormde polders, groene wei den, kronkelende vaarten en hier en daar een boom groep rondom oude boerderijen en temidden van dat alles bevinden zich tal van windwatermolens van verschillende grootte, vorm en kleur, aan het landschap een geheel eigen karakter gevend. Tot voor een aantal jaren waren deze poldermo lens nog geregeld in gebruik, maar de moderne tijd heeft hierin wijziging gebracht. De hoge kosten van onderhoud en herstel, de jaarwedde van de mo lenaar en het bezwaar, dat de wind niet steeds ter bschikking staat, zijn de voornaamste redenen dat vele polders zijn overgegaan tot het in gebruik nemen van een mechanische bemaling. De stilge zette windmolen, aan weer en wind blootgesteld, blijft evenwel een kostbaar onderhoud behoeven. De polders kunnen bezwaarlijk de hoge lasten van de buiten gebruik gestelde molens blijven dragen, zodat deze onmisbare monumenten tot voor kort tot ondergang gedoemd waren of verkocht werden aan particulieren, die ze tot woon- of weekencl- molen bestemden en daarbij niet steeds met juist begrip en eerbied handelden. Teneinde de buiten gebruik gestelde poldermolens in Rijnland in goede staat te behouden is in 1959 de Rijnlandse Molenstichting opgericht, die deze molens tracht aan te kopen, te restaureren en in maalvaardige staat te houden. In het bestuur hebben zitting de gemeentebestu ren van Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Warmond, en Woubrugge, het Hoogheemraadschap van Rijn land, de Vereniging „De Hollandse Molen", de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland en de belangrijkste instellingen op het gebied van ijs- en watersport en vreemdelingenverkeer, welke in deze streek werkzaam zijn. In ruim zes jaar tijd heeft de Stichting negen mo lens in eigendom verworven en één in beheer gekregen. Van deze tien molens zijn er nu zeven gerestaureerd (totale restauratiekosten 141.250,—), terwijl de drie andere molens dit en volgend jaar onder handen zullen worden genomen, waarmede circa 80.000,— gemoeid zal zijn. Wel verlenen het Rijk, de provincie en de gemeenten belangrijke sub sidies in deze kosten, maar het aandeel, dat voor rekening van de Stichting blijft, is toch nog aan zienlijk. Voor wat het molenbezit van de Stichting betreft moge worden verwezen naar de hierbij afgedrukte foto's. Dit jaar dreigt de Stichting door bijzondere om standigheden in financiële moeilijkheden te komen. Haar zijn nl. te koop aangeboden de aan de rand van de Kagerplassen gelegen Waterloosmolen bij 71 Doeshojrriolen nabij de jDoes, Leiderdorpde kleinste achtkante Zwanburgermolen aan de Leede te Warmond, uit 1805. Het met riet gedekte molen van Zuid-Holland. Op de achtergrond grote kruirad met krui bank is karakteristiek voor de molens de wipmolen van de Achthovense polder. in Rijnland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 11