Jaarverslag van de Centrale Commissie Stad en dorp over 1964 Centrale Commissie: In de samenstelling van de Centrale Commissie kwam geen wijziging. De commissie bestaat uit twaalf leden. Mutaties in de provinciale commissies: In Groningen werd Mr. P. J. Molendijk tot voor zitter van de commissie benoemd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer W. A. Leemhuis. Mr. J. G. F.- A. Hage te Rolde werd benoemd tot secretaris van de commissie Drente, terwijl de heren P. J. Duinkerken, Jhr. Mr. F. C. M. van Rijcke- vorsel en H. W. de Vroome als leden van de Drentse commissie werden benoemd. De commissie Overijssel die reeds enige jaren nauw heeft samengewerkt met „Het Oversticht" in deze provincie, heeft ontslag gevraagd. Besprekingen met het hoofdbestuur hieromtrent zijn nog gaande. De samenstelling van de provinciale commissies in Gelderland en Utrecht bleef ongewijzigd. In de commissie Noord-Holland bedankte Mej. Dr. G. H. Kurtz voor het lidmaatschap van de com missie in verband met haar pensionering als ge meente-archivaris van Haarlem. In de vacature werd voorzien door de herbenoeming van Mr. J. W. Groesbeek, rijksarchivaris in de provincie Noord- Holland, die reeds eerder in de commissie zitting had. De vacature die was ontstaan door het be danken van de heer Vorstman werd bezet door Mr. D. Breebaart te Zijpe. De commissie Zuid-Holland werd uitgebreid met Mr. D. Müller te Mijnsherenland. Dr. A. Schey- grond te Gouda werd benoemd in de plaats van de heer Goedewaagen. In de provincie Zeeland werden enige personen gevraagd om zitting te nemen in de commissie, welke besprekingen tot een gewenst resultaat heb ben geleid, doch dit valt in het volgende verslag jaar. De commissie Noord-Brabant werd uitgebreid met Ir. J. de Wilde te Breda, terwijl de heer Rouppe van der Voort weer uit de provincie is vertrokken. Jaarverslagen van de commissies: Door de commissies Groningen, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord- Brabant, werd een jaarverslag uitgebracht. In de commissies van Noord- en Zuid-Holland werd drie maal vergaderd, terwijl de commissie Noord-Bra bant viermaal bijeenkwam. De jaarlijkse excursie van de commissie Noord- Holland ging wegens omstandigheden niet door. De commissie Noord-Brabant overweegt de stoot te geven tot oprichting van een gewestelijke ver eniging tot aankoop van monumenten. Hiertoe liet de commissie ontwerp statuten opstellen. De door de verschillende commissies uitgebrachte adviezen of aanhangig gemaakte zaken gaan steeds meer van aard verschillen, van acties tot behoud van een enkel huis of boerderijtje tot bezwaren tegen gehele streekplannen, waartoe uitvoerige studies nodig zijn. Een vergadering van de commissie Noord-Brabant werd bijgewoond door de voorzitter van de Cen trale Commissie, terwijl de voorzitter en de se cretaris van het Hoofdbestuur een vergadering van de commissie Noord-Holland meemaakten. Helaas is het niet mogelijk om, door het ontbre ken van de jaarverslagen van de commissies uit Friesland, Drente, Overijssel, Zeeland en Limburg, verdere mededelingen te doen over de activiteiten in die provincies. Gaarne spreken wij de wens uit, dat in het komen de verslagjaar de Heemschutgedachte in alle pro vincies aanleiding zal geven tot meerdere activiteit. Met het samenstellen van de nieuwe monumenten lijsten worden goede vorderingen gemaakt. Niet ieder moment dat op deze lijsten wordt geplaatst is daarmee echter zódanig beschermd, dat er geen gevaar voor verminking of algehele sloop zou be staan. Waakzaamheid blijve ook thans geboden! C. J. BARDET, secretaris commissie stad en dorp 70 Wipmolen van de Doespolder bij Hoogmade (1824). De riet dekker is bezig een nieuwe rietvacht aan te brengen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 10