Holland op zijn smalst Nog eens de Willemspoort De heer P. Blaauw, die in het verleden veel met de Amsterdamse monumenten te maken heeft ge had en onder andere met het onderhoud van de Muiderpoort was belast, deelt daarover interessan te bijzonderheden mee. Het gebouw is maar gedeeltelijk van natuursteen, vermeldt hij, o.a. de zuilen, de muurbekroning, het plint en de vlakke pilasters. Verder is alles stuca- doorswerk, doch zo uitgevoerd, dat het zeer moei lijk te zien is, wat zandsteen is en wat pleisterwerk (gekamd werk)Deze techniek verstaan niet alle stucadoors. Vooral de 19de eeuw is de tijd van het buitenstucadoorswerk. De heer Blaauw heeft omstreeks 1955 de westpartij van de Willemspoort laten bepleisteren. Er zit dus toch weinig of geen graniet of hardsteen aan deze poort. Plet meeste is zandsteen. Sommige delen zijn bezand werk, zoals de omlijsting van de wijzerplaat. Dit is houtwerk dat met lijvige lood- witverf wordt geschilderd en daarna met zand wordt „afgeschilderd'. Deze techniek werd vooral in de 18de eeuw toegepast aan houten poorten. Wij zijn de heer Blaauw voor zijn opmerkingen, die velen onzer interesseren, erkentelijk. Plaatselijke verenigingen Het bestaan van plaatselijke verenigingen, die er naar streven het stads-, dorps- en landschapsschoon te beschermen en te bevorderen heeft altijd de groot ste belangstelling van de Bond Heemschut gehad en wordt allerwegen zeer aangemoedigd. Het is de best georganiseerde manier om ter plaatse snel en met kennis van zaken te kunnen reageren op aantastingen. Aan deze organisaties zegt de Bond Heemschut alle steun toe, die binnen zijn vermo gen ligt. In die zin werd met voldoening kennis genomen van de oprichting van de vereniging Oud Broek in Waterland. Het zeer 'karakteristieke dorp is de belangstelling van zijn inwoners voor zijn charme en historische schoonheid ten volle waard. Dat men nu gaat trachten deze bewust te verdiepen en uit te breiden wordt van harte toegejuicht. Het adres van de nieuwe vereniging is: Erven 26. De Eenhoorn als modelboerderij De oude Nederlandse boerderij maakt een zware tijd door. De historische streekeigen boerderijen, die zo'n eigen accent aan de provincies gaven, zijn aan het verdwijnen. Om het behoud van de mooiste en meest karakteristieke moet als het ware gevoch ten worden. Men bemerkt het aan het gemak waar mee gemeenteraden de boerderijen, welke als mo numenten op de desbetreffende lijsten zijn ge plaatst door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en welke door de minister aan de raden wor den voorgelegd om hen te horen, van de tafel schuiven. Er is haast geen oog voor de boerderij naast haar betekenis voor de bedrijfsvoering en 42 men is dan ook tot geen enkel offer bereid, ook niet om die bedrijfsvoering en de boerderij zoda nig op elkaar aan te passen, dat de karakteristieke schoonheid van de boerderij behouden blijft. Om hier meer belangstelling voor te wekken heeft de Shell in Nederland de door Evert Zandstra ge schreven en met onze medewerking uitgegeven Shell Boerderijengids gepubliceerd en uitgegeven. Maar er is meer gedaan. Wetend, hoezeer door zelf doen meer belangstelling kan worden gewekt, is door Heemschut, daartoe financieel in staat ge steld door Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. een bouwplaat uitgegeven van één van Ne derland's gaafste 17de-eeuwse boerderijen, de sta tige Eenhoorn uit 1682 in de Beemster. De plaat is eenvoudig te maken, ook door kinderen, is fraai gekleurd en, na gereedkomen, als model-boerde rijtje, een sieraad in de kamer op plank of boeken kast. De afmetingen zijn dan h. br. lang: 7 xh x 11 x 20)4 cm. Wij zouden het op prijs stellen als zoveel mogelijk leden van Heemschut zich één of liever méér van deze bouwplaten aanschaften, eventueel om ten ge schenke te geven en zo de belangstelling voor de Nederlandse boerderij te helpen opvoeren. De bouwplaten kosten 0,50 per stuk. De netto winst komt ten goede aan het Heemschutwerk. Er liggen nu 30.000 platen te wachten. Zoveel maal 0,50 u stort op postrekening 124326 van Bond Heemschut Amsterdam, zoveel bouwplaten van De Eenhoorn krijgt u franko toegestuurd. Doe het ter stond, u zult er plezier van hebben. U vermeldt wel even, dat het voor deze Eenhoorn is? Onze dank. Het Algemeen Handelsblad van 15 April meldt: De Procureur-Generaal te Leeuwarden heeft de rijks recherche opdracht gegeven een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden waaronder de gemeente Meppel is overgegaan tot de afbraak van een pand dat op de voorlopige Monumentenlijst staat. Het betreft een oud woonhuis in de Kleine Kerkstraat, dat uit de 18de eeuw dateert. In Meppel zijn de laatste tien jaren ettelijke panden afgebroken in het kader van de sanering. De oude binnenstad is grotendeels verdwenen en het hart van Meppel vertoont grote open vlakten die op nieuwe bebouwing liggen te wachtenHet pand waar het thans over gaat was inwendig al voor een deel gesloopt. De officier van justitie heeft thans stop zetting van de verdere afbraak gelast." Wij plaatsen hierbij de kanttekening, dat het voor slooplustige eigenaars wel héél verleidelijk wordt om hun monumentale bezit, na een voorbereidings periode van laten lekken en rotten, stilletjes op te ruimen, wanneer de gemeentelijke overheden zelf een dergelijk voorbeeld geven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 8