zouden eventuele verplaatsingsplannen realiseer baar zijn. Ons bestuur wees op het goede gebruik om bij be langrijke bouwwerken een percentage van de bouwkosten uit te trekken voor passende versiering. Zo zou men ook bij de aanleg van nieuwe stadswij ken moeten handelen, in dit geval door een bedrag van de bouwkosten uit te trekken voor het over brengen van monumenten. In zo'n kader past de overplaatsing van de molen Rijn en Zon, die al eerder werd overgeplaatst van het Paardeveld naar zijn huidige en betwiste standplaats. Ontwerp monumentenlijsten s-GRAVENHAGE voor het Spinozahuis is de af braakdreiging niet verwezenlijkt. Het pand blijft behouden. Hiervoor is de Raad dank gebracht. Huis Van der Duyn—van Maasdam Het voornemen tot amovering van dit pand wordt door ons betreurd. Ook als historisch mo nument is het belangrijk, hetgeen de Gemeente raad kenbaar is gemaakt. Andere monumenten Het voorstel van de Raad om een 60-tal monu menten van de ontwerplijst af te voeren, was ons aanleiding om aan te dringen op herbouw, indien afbraak onvermijdelijk zou zijn. Malieveld Volgens de Raad der Gemeente behoort dit niet op de Monumentenlijst. Aangezien hier echter sprake is van stads- of landschapsbeeld en het Malieveld een belangrijke plaats inneemt in het stedelijk leven, is op behoud aangedrongen en is verzocht niet de bestemming van parkeerplaats te geven. MIDDELBURG In een schrijven aan de Gemeenteraad is aangedron gen de monumentenlijst onverkort te handhaven. De vele in de oorlog verloren gegane panden ma ken behoud van de overgeblevene zeer noodzakelijk. 's-HER TOGENBOSCH De Raad heeft besloten de Minister te adviseren slechts een klein gedeelte der panden, welke op de voorgelegde lijst voorkomen, te handhaven. In verband hiermede is in een brief aan de Minister van O., K. en W. er op gewezen, dat deze rigoureuze beperking een ernstige aantasting van het oude stadsschoon van 's-Hertogenbosch zou betekenen. Uitbreidingsplannen HUIS SEVENAER TE ZEVEN AAR In een adres aan de Gemeenteraad is een pleidooi gehouden voor het behoud van de tot het huis Sevenaer behorende gronden. Er is geen noodzaak tot bebouwing van deze gronden. Het plan is door de 'Gemeenteraad vastgesteld zonder rekening te houden met de bezwaren. Aan Gedeputeerde Staten is verzocht om goedkeuring te onthouden. In een brief' delen Gedeputeerde Staten van Gelderland mede, dat in verband met administratieve behan deling, beslissing voor ten hoogst 6 maanden is verdaagd. BIESSUM In verband met het gevaar van stedelijke bebou wing, die het landschappelijk karakter van de wierde zal aantasten, heeft Heemschut in een adres aan de Gemeente Delfzijl geadviseerd, te komen tot een gereorganiseerde agrarische bestemming en even tuele omschakeling van boerderijen tot woongele genheid voor particulieren. Alhoewel de gemeente enerzijds reeds heeft getracht bedrijven te weren, is er verschil van inzicht over de wijze waarop de wierde behouden dient te blij ven. GROUW Herziening uitbreidingsplan Aan de Minne Finne moet veel waarde worden ge hecht voor het dorps- en landschapsschoon. De Bond Heemschut verzocht aan de Gemeenteraad van Idaarderadeel geen goedkeuring aan het uit breidingsplan te hechten voor wat betreft de be stemmingswijzing van de z.g. Minne Finne. Uitvoering van dit plan zou opofferen van een be langrijk punt in het Friese landschapsschoon be tekenen. In de nieuwe voordracht van B. en W. is thans volstaan met vaststelling van het ontwerp, voor zover betreft de gebieden, waartegen geen bezwaren zijn ingediend. HEUSDEN Jachthaven De restauratieplannen van de vestingwerken schij nen doorkruist te worden door het voornemen bij het bastion Oranje een jachthaven aan te leggen. De Bond heeft erop aangedrongen, dit plan niet uit te voeren, maar in samenwerking met aangrenzende gemeenten te komen tot een andere plaats, aange zien elders ruimte genoeg is om de plannen te ver wezenlijken. HARDERWIJK Uitbreidingsplan Friese gracht Zoals reeds uitvoerig in het vorige jaarverslag werd gerapporteerd, heeft de Bond Heemschut, in ver band met het voorgestelde uitbreidingsplan, zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Gelderland, met het verzoek om aan het Harderwijkse plan, voor zover dit het gebied van de oude binnenstad betreft, de goedkeuring te onthouden. In hun antwoord zeggen Gedeputeerde Staten, dat, alhoewel het treffen van stedebouwkundige voor zieningen voor de oude stadskern van Harderwijk weliswaar wenselijk moet worden geacht, dit niet met de procedure van het uitbreidingsplan kan worden geregeld. Zij hebben hun goedkeuring ont houden aan dit plan in onderdelen Friese gracht voor zover het betreft de ontworpen doorbraak. OEGSTGEEST Uitbreidingsplan voor de gronden ten noorden van het Oegstgeester- kanaal waar zijn gelegen het Groene Kerkje en de boerderij Haaswijk. In een brief aan het College van B. en W. is ge wezen op het belang van behoud, op grond van architectonische en landschappelijke waarde, en verzocht bij het uitwerken van het plan met ons advies rekening te houden. 61

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 27