Bureau Onze adviseur Ir. Ch. C. van der Vlis is ook dit jaar weer verschillende malen het land in geweest om adviezen te verstrekken en door rapporten het bestuur voor te lichten. Onze administrateur heeft met kracht de reorganisatie van ons bureau voort gezet. Dit tezamen met de snelle groei van ons ledental heeft grote inspanning van onze bureau bezetting gevergd. Mejuffrouw E. van Leeuwen, die precies een jaar als secretaresse werkzaam is geweest op ons bureau, verliet ons tot onze spijt; zij ging haar studie voort zetten. Na kortstondige tijdelijke hulp van derden, trad in februari 1965 als haar opvolgster in dienst mevrouw H. de Jong-Boxhoorn. Mevrouw J. H. D. Westerink-Zuurendonk, die ge durende 6 jaren met grote toewijding de leden administratie heeft verzorgd in welke tijd het ledental verdubbelde nam per 1 mei afscheid. Wij zijn mevrouw Westerink, die bij de wisseling van niet minder dan drie administrateurs de bin dende kracht op het bureau was, dankbaar voor haar medewerking, die er altijd op gericht was, het belang van het heemschutwerk te dienen. Zij zal als lid in ons midden blijven. Op mejuffrouw M. M. Melchers deden wij nooit tevergeefs een beroep, als de werkzaamheden dat wenselijk maakten; vooral de ledenwerving had haar bijzondere zorg. De heer S. Brilleman behartigde de financiële zijde van de leden-administratie met zorg. Uitbreiding van ons bureau is nodig, maar hangt uiteraard ten nauwste samen met de daarvoor be schikbare financiën. U begrijpt het, wij móeten naar de 10.000 leden. Betere en ruimere huisvesting van ons bureau blijft de aandacht van het bestuur hebben. Werkzaamheden Thans volgt de gebruikelijke greep uit de reeks van werkzaamheden uit het afgelopen jaar. ALKMAAR demping Kooltuin en Luttik Oudorp In het kader van de saneringsplannen is nu door de Gemeenteraad besloten, dat de Kooltuin niet ge dempt behoeft te worden. Het voorstel van B. en W. om tot gedeeltelijke dem ping van het Luttik Oudorp over te gaan is in ver band met de herziening van het stedebouwkundig basisplan door de Gemeenteraad aangenomen. De adressen van Heemschut e.a. zijn voor kennisgeving aangenomen. Het bestuur heeft terzake nieuwe stap pen ondernomen, omdat zij de demping zinloos en bovendien betreurenswaardig acht. HEERENVEEN dempen Schoterlandse Compagnonsvaart In verband met nieuwe plannen tot demping van een deel van de Schoterlandse Compagnonsvaart heeft Heemschut in een brief aan de Raad van Heerenveen aandacht gevraagd voor de historische betekenis, welke de vaart gehad heeft in de geschie denis van Heerenveen. Ook is aandacht gevraagd voor de landschappelijke schoonheid en het nut o.m. voor de afvoer van hemelwater. UTRECHT demping Catharijnesingel Het voorstel van B. en W. van Utrecht is met ont steltenis vernomen. In de vergadering van 15 mei heeft de Raad zich met het voorstel van B. en W. tot demping van het gedeelte Willemsbrug—Bas tion Sterrenbrug verenigd. In een adres aan de Minister van O., K. en W. ver zoekt ons bestuur demping te voorkomen. Het besluit van de Gemeenteraad is weer op losse schroeven komen te staan, doordat de gehele grach tengordel met water en bolwerken op de ontwerp- monumentenlijst staat. Afbraakdreigingen De pogingen, gedaan om de monumentale boer derij Hoogwerf te Spijkenisse te behouden zijn op niets uitgelopen. De sloping is inmiddels voltrokken. 's-GRAVENHAGE Buitenhof 47 Men was reeds aan de sloop van het binnenpand begonnen in afwachting van de Rijksgoedkeuring. Het adviseren aan de Minister dient te geschieden door de Monumentenraacl en zeker niet door de eigenaar. De Bond Heemschut heeft zich terzake gewend tot de Gemeenteraad en de Minister van O., K. en W.. Kleine1 Kazernestraat In aansluiting op een adres van verschillende Hage naars aan de Gemeenteraad om het pand Kleine Kazernestraat op de Monumentenlijst te plaatsen, heeft de Bond een schrijven gericht aan de Rijks commissie voor de Monumentenzorg. KOLLUM De Gemeenteraad te Kollum heeft het voornemen, de voormalige pastorie i.v.m. een in voorbereiding zijnd uitbreidingsplan af te breken. Het bestuur wendde zich tot Gedeputeerde Staten van Friesland en tot de Rijksdienst voor Monumentenzorg. In hun antwoord delen Gedeputeerde Staten mede, de Gemeente te hebben geadviseerd, alvorens tot afbraak over te gaan, alle mogelijkheden tot behoud in overweging te hemen. Heemschut overweegt verdere actie, én uit overwe gingen van dorpsschoon én uit historische over wegingen. VLISSINGEN Oude Stadhuis De huidige plaats van het oude stadhuis blijkt niet te handhaven. Het jhan om het gebouw af te bre ken en elders in Vlissingen op te bouwen heeft onze sympathie. Verschillende stappen zijn te dien einde onderno men om behoud van het fraaie patriciërshuis te bevorderen. UTRECHT Molen Rijn en Zon Verontrustende berichten over afbraakplannen wa ren aanleiding voor het bestuur zich tot de Ge meenteraad van Utrecht te wenden. In zijn ant woord legt het Gemeentebestuur de nadruk op de noodzakelijkheid van bijdragen, van allen die op behoud prijs stellen. Alleen op deze voorwaarde 60

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 26