buiten Holland en Utrecht. (Groningen, Hooge- veen, Lochem, Oosterbeek, Arnhem e.a.)Dan ver schijnt de derde groep kerken die nu nog groten deels de omgeving bepaalt waar zich het gemeente leven voltrekt. De oude schuilkerken worden ver vangen door moderne gebouwen en in de jonge gemeenten komen nieuwe kerken. Het zijn, zoals de tijd van ontstaan al doet verwach ten, geen monumenten waar een heemschutter gauw warm voor zal lopen. Toch is b.v. de kerk aan de Westersingel te Rotterdam met zijn mar kante toren een belangrijk onderdeel van het stads- silhouet geworden en past de neo-renaissancistische Haarlemse kerk aan de Oranjesingel (met zijn ver rassend stijlvolle en lichte interieur) zo bijzonder goed in de ruime en deftige omgeving. Nu terecht de belangstelling meer dan vroeger uitgaat naar be houd van complete stads- en dorpsbeelden krijgt dit soort kleinere en architectonisch niet belangrijke kerken soms een eigen rol te vervullen die in een bepaald geval hun eigen waarde te boven gaat. Modernisering, die meestal met het interieur be gint, wordt dan een zaak die veel voorzichtigheid vereist. De laatste groep remonstrantse kerken, die lang zamerhand al een flink aantal omvat, ontstaat voor al na de laatste oorlog. Vervanging van een in de oorlog verwoest gebouw was de aanleiding tot nieuwbouw in Meppel doch in de andere gevallen gaat het om een tweede kerk voor een zich uitbrei dende gemeente of om een kerk voor een nog jonge gemeente die door de bouwactiviteit ervaart dat het bezit van een eigen gebouw het kerkelijk leven sterk stimuleert. Het zijn kleine, eenvoudige kerkjes, waarbij de vroeger noodzakelijk geachte kosterswo ning veelal vervangen is door de zgn. sluisruimten voor jeugd- en ontmoetingswerk. Voorbeelden: Hengelo, Bussum, Kapel West aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag, de Arminiuskerk in Amsterdam West, Eindhoven. Deze laatste kerk moest onlangs al weer, na 10 jaar, aanzienlijk ver groot worden, waartoe een geheel nieuwe voorgevel werd gebouwd, zodat het uiterlijk totaal verander de. Het zijn kerken die samen een goed beeld geven van de tegenwoordige kerkarchitectuur in Nederland en die de kleine Remonstrantse Broederschap waardig lepresenteren in de moderne stadswijken. De Remonstrantse kerk van Alkmaar Deze oude schuilkerk aan het Fnidsen is na het buiten gebruik stellen van de oude remonstrantse kerk aan de Keizersgracht te Amsterdam de enige oorspronkelijke schuilkerk die nog bij een gemeen te van de Remonstrantse Broederschap in gebruik is. In het voorgaande wordt iets medegedeeld over andere Remonstrantse kerken. Thans vragen wij de speciale aandacht voor de Alkmaarse kerk, die sinds november 1964 een ingrijpende restauratie onder gaat. Nadat de remonstrantsgezinden van 1612 tot 1619 de overhand gehad hadden in de gereformeer de kerk van Alkmaar volgden jaren van vervolging en moesten zij in schuilplaatsen vergaderen. In 1632 wordt als zodanig reeds genoemd de gorterij aan het Fnidsen. In 1659 vond een vertimmering plaats die de kerk het tegenwoordig aanzien gaf. Aan de straatzijde van het Fnidsen geeft een fraai hek met sierlijke smeedijzeren bekroning waarin de letters RK en het jaartal 1728, tussen twee aardige hals gevels toegang tot het binnenterrein waarop de kerk staat. Het rechthoekige gebouw heeft uitwen dig niets bijzonders, doch bij het binnentreden wordt men getroffen door de sobere eenvoud van het interieur. De houten vloer is nog als vanouds met zand bestrooid. Het vele oude koperwerk, kro nen, doopbogen, lezenaars voor predikant en voor zanger werkt er in belangrijke mate toe mee om een intieme kerkruimte te scheppen, waar de ge meente zich opgenomen weet in de traditie van eeuwen. Merkwaardig voor de betrekkelijk kleine ruimte zijn de galerijen die op houten kolommen rusten. Tot in de vorige eeuw was de kerk gedekt door een houten tongewelf, dat toen vervangen is door stucwerk, doch nu weer hersteld zal worden. Dit zal de ruimtewerking nog ten goede komen. Het orgel is in aanleg een werk van JohanStrümph- ler, doch het oorspronkelijke karakter is helaas sterk aangetast, zodat de restauratie ervan niet subsidia bel is en derhalve een apart probleem voor de ge meente oplevert. In het kader van de restauratie, die onder leiding staat van architect IJ. Kok, worden ook twee panden aan het Fnidsen geheel vernieuwd, waardoor de kerk de beschikking krijgt over goede en, stijlvolle nevenruimten. Dit is van belang om dat daardoor meer activiteiten dan tot dusver kun nen plaats vinden in het deel van de Alkmaarse binnenstad dat op de nominatie staat om grondig gesaneerd te worden. De restauratie van het Remon strantse kerkcomplex is mede daardoor een posi tieve bijdrage tot deze sanering. Ondanks de subsidies van Rijk, Provincie en Ge meente blijft er het aanzienlijk bedrag van pl.m. f 50.000 dat nog door de kleine Remonstrantse ge meente moet worden opgebracht. In het volle be sef van de waarde van het kerkgebouw als historisch monument voor de Remonstrantse Broederschap en als levend element in een stad die dat zo brood nodig heeft, menen wij een beroep te mogen doen op de medewerking van de sympathisanten van de Bond Heemschut. De vereniging Oud Alk maar, eigenaar van het nabijgelegen gerestaureerde pand aan de St. Annastraat gaf reeds het voorbeeld door een zeer gewaardeerde gift voor het restaura tiefonds. Steun uit het gehele land zal in Alkmaar gevoeld worden als een stimulans voor hen die hun oude stad willen saneren zonder het unieke karakter aan te tasten. Het gironummer is: 233638 t.n.v. Remonstr. Geref. Gem. te Alkmaar. Mr. J. H. ROMBACH 48

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 14