waakt. Gaat men aan de ene zijde voort met het restaureren van bouwwerken, waardoor onze ste den voor de toeristen aantrekkelijker worden ge maakt en beijvert men zich aan de andere zijde (uiteraard zonder kwade bedoelingen) de stadscen tra door ondoelmatige lichtversieringen het aanzien te geven van een lunapark, dan zal ieder redelijk mens tot de conclusie komen, dat hier ten minste sprake is van misverstand. 1 Met het stadsbeeld van Zierikzee voor ogen is het 46 alleszins de moeite waard deze zaak goed te over denken. Alteveel gemeenten in Nederland zijn niet meer dan woonwagenkampen zonder wielen gewor den. Sloopwoede in vroeger tijd of (noodzakelijke) saneringen hebben daar al wat eens van het oude stadsbeeld en de ambachtskunst was overgebleven grondig weggevaagd. Weliswaar kon dat in veel ge vallen niet anders, doch het is zeker te betreuren. Een voordeel is, dat in die gemeenten de verlich tingsdeskundigen naar hartelust kunnen experi menteren. Daarnaast zijn er oude en ten dele gave steden, zoals Zierikzee, waar het verleden nog in het stadsbeeld zichtbaar is en het stratenpatroon bijna niet werd veranderd. Ze zijn in onze tijd van snelle communicatiemiddelen in niet geringe mate attractief geworden. Er is een voortdurende zorg voor het monument, de kleine gevel en al wat op de Monumentenlijst staat vermeld. Die zorg is moge lijk door bijdragen van alle burgers, waarvan de één offert tot behoud van het monument en de ander ter verhoging van het vreemdelingenbezoek aan zijn woonstad. De laatsten zijn de zakelijk in gestelde monumentenbeminnaars. In de komende jaren zullen de twee groepen het echter eens moe ten worden. Een verstandig besluit zou bijvoor beeld zijn, dat in onderling overleg eens één straat met strijklicht wordt geïllumineerd. Goede voor beelden zijn binnen de stadsgrens van Zierikzee te vinden o.m. bij het stadhuis en de havenpoorten. Slaagt dit experiment dan is o.i. een nieuw ver lichtingsplan voor de komende jaren spoedig ge reed en zal Zierikzee meer dan ooit aantrekkelijk zijn voor een bezoek in de avonduren. Een waarschuwend woord te laten horen op deze plaats hebben wij noodzakelijk geacht. Dr. J. J. WESTENDORP BOERMA, voorzitter van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen en Duiveland. C. POSTMA, secretaris Heemschutdag 1965 De Heemschutdag zal dit jaar gehouden wor den in Groningen op zaterdag 18 september. Het programma van de excursie zal in het augustusnummer worden opgenomen. Er komt geen afzonderlijke convocatie. Wilt U de datum alvast noteren? Visstraat met illuminatie-1965. Van de 17 percelen in dit straatje luorden er 10 vermeld op de monumentenlijst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 12