Zierikzee en de illuminatie Veerhuis Gevels voor toeristen Veel bewoners van Zierikzee zijn in de afgelopen weken geschrokken van een goed bedoelde, doch weinig geslaagde wijze van illuminatie van hun bin nenstad, die in opdracht van een gedeelte der plaat selijke winkeliers werd aangebracht. Het is de be doeling van de opdrachtgevers geweest enige smalle straten, met name de Visstraat, de Korte Sint Jan straat en de Melkmarkt, des avonds voor het win kelende publiek en in het bijzonder voor de toeris ten aantrekkelijk te maken door middel van tien tallen gloeilampjes, gemonteerd op ijzeren bogen. Uiteraard is dit een poging tot vergroting van de omzet geweest. Allereerst is hiermede het stedeschoon van Zierik zee, dat ongetwijfeld in Nederland uniek mag wor den genoemd, niet gediend. De ijzeren stangen, die de straten als het ware overbruggen, nemen het uit zicht op de vele fraaie gevels weg en passen boven dien geenszins in het beeld van een stad, die haar aantrekkelijkheid ontleend aan een groot aantal verbrekelijk zijn verbonden: Tegenover de voorma lige Overtoom tussen de Schinkelluaarlangs de binnenschepen van over de Haarlemmermeer kwa men uit Leiden en Aalsmeer, en de Overtoomse Vaart naar Amsterdam. Het Veerhuis was inmid dels zwaar bouwvallig, ontruimd, gestut en dicht gespijkerd. Tenslotte viel-het besluit om ter plaat se te restaureren. In juni 1960 verscheen de subsi dievoordracht voor de eerste fase, herstel van de fundering en het muurwerk. Het bleek dat ondanks het verval en de 19de eeuwse splitsing, de oorspron kelijke indeling en constructie nog geheel terug te vinden waren. De opzet in het Veerhuis een restau rant te vestigen werd halverwege het luerk losge laten: in 1963 besloot het bestuur van Hendrick de Keyser dat de Stichting Diogenes als huurster in aanmerking kwam. De restauratie is nu voltooid, de grote benedenka mers huisvesten het kantoor en de bestuurskamer van Diogenes met enige nevenruimten, boven is een woning. Vooral het voorhuis met de eiken spil- trap en de opkamers aan weerszijden geven een bij zonder boeiend beeld van de 17de eeuws herberg en bewijzen hoe juist het is geweest dit gebouw te herstellen. middeleeuwse bouwwerken en vele achttiende eeuwse gevels. Daarbij moeten we niet vergeten, dat de bogen, waaraan de fittingen zijn bevestigd het gehele jaar door zichtbaar blijven. Pijnlijker wordt deze situatie als we daarbij herinneren aan de maat regelen, die in den lande zeer waarschijnlijk geno men zullen worden ter bescherming der stadscen tra, waardoor ook de binnenstad van Zierikzee mo gelijk tot monument verklaard kan worden. Vervolgens is deze illuminatie niet doeltreffend. De winkeliers pretenderen hun puien te verlichten voor de toeristen op Schouwen-Duiveland, die tijdens het zomerseizoen in Zierikzee hun inkopen doen. Dit laatste is zeker waar. Niet waar is echter, dat deze toeristen des avonds de binnenstad van Zierikzee bezoeken. De pensiongasten, de bewoners der cam pings op het eiland en vele anderen komen na acht uur niet meer in Zierikzee, omdat (op één enkele koopavond na) de winkels na zes uur gesloten zijn. Ook kunnen we aannemen, dat de toeristen weinig lust gevoelen later op de avond naar Zierikzee te gaan om daar een wandeling te maken onder de lichtbogen en de etalages te bekijken. Zoiets past meer in de week van het St. Nicolaasfeest en om streeks de Kerstdagen voor de eigen bevolking der stad. De middenstand hield o.i. te weinig rekening met het gestelde doel. Laten we buiten beschouwing in hoeverre de plaat sing der verlichtingsornamenten is geschied met goedkeuring der autoriteiten en met handhaving van de bestaande verordeningen dan willen wij ons hier toch ernstig afvragen of voor herhaling van het gebeurde te Zierikzee elders niet moet worden ge- 45 A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 11