Het Aalsmeerder drijfscomplexen. Toch is het telkens weer spijtig om te zien hoe prachtig polderland onder de grau we brei der zandopspuiting verdwijnt en karakter volle boerderijen worden gesloopt. Deze spijt houdt geen protest tegen het noodzake lijke in, maar kan wel leiden tot het streven om, waar dit enigszins mogelijk is, waardevolle elemen ten van het vroegere landschappelijke karakter op te nemen in de groeiende randstad-Holland. Dat de agrarische bestemming daarbij verloren gaat is on vermijdelijk, maar wanneer daarvoor een andere gebruikswijze in de plaats komt die in de voorma lige boerderijen past, dan betekent dit voor de nieu we wijken een grote verrijking, een band met de historie en een welkome afwisseling in de ook alweer onvermijdelijke monotonie der fabrieks matige woningbouw. Op grond van deze overwegingen heeft het bestuur van de Bond Heemschut een schrijven gericht aan de gemeenteraad van Delft over het dorpje Abts- woude. Wanneer de stedelijke bebouwing verder in deze richting opdringt zou de Abtswoudse weg met de aangrenzende gebouwen en erven een zeer aantrekkelijke „groenstrook" kunnen vormen, een recreatiegebied van andere aard en groter waarde dan nieuw aan te leggen plantsoenen en gazons. Nu al blijkt dat de bewoners van de nabije hoge flatgebouwen dit aardige dorp bijzonder op prijs stellen. Het vinden van een nuttige bestemming voor de fraaie boerderijen behoeft in dit geval geen moeilijkheden op te leveren, juist door de variatie der opstallen kan zowel aan grote gezinnen worden gedacht als aan alleenstaanden, studenten aan de T.H. en aan muziekstudenten die een verblijf zou den kunnen vinden zonder geluidshinder te ver oorzaken. Er is dus alles voor te zeggen om de grote Benelux- weg niet precies over Abtswoude te projecteren, zo als thans het voornemen schijnt te zijn, maar om de hier geboden kans te benutten door van Abtswoude in de volksmond „Papsouw" het dorp van de dichter Poot die hier geboren werd en zijn lofdich ten op het landelijke leven heeft geschreven, een bijzonder accent te maken in de buitenwijken van Delft, zoals het lang een vriendelijk accent is ge weest in het wijde polderland. MiddelburgMonumentenlijst Ter Voorbereiding tvan de behandeling van de ontwerp-monumentenlijst in de gemeenteraad heb ben B. en W. van Middelburg een commissie ad hoe ingesteld onder voorzitterschap van oud-burge meester mr. A. J. van der Weel. Op grond van het door deze commissie uitgebrachte advies, be nevens het advies van de Kamer van Koophandel, en een rapport van de stedebouwkundige van de gemeente, hebben B. en W. aan de raad voorge steld van de ruim 1100 op de ontwerp-lijst ver melde panden 249 panden af te voeren en er 47 aan toe te voegen. Hoewel dit een vrij drastische besnoeiing is, wekt de gedegen voorbereiding wel de indruk dat het Middelburgse gemeentebestuur de monumentenlijst met de nodige aandacht be handelt, wat bepaald niet van alle gemeentebe sturen van provinciehoofdsteden kan worden ge zegd! Heemschut is, zegt men, weinig opwekkende lec tuur. Elk nummer brengt nieuwe noodkreten over belangrijke monumenten die bijna-vernield zijn, over stedeschoon-voor-afbraak. Dat is niet prettig orn te lezen. De redactie beseft dit ten volle. Maar ons blad is nu eenmaal zoiets als een brandmelder. Dubbel deugd doet het daarom even de aandacht te vragen voor een monument dat vele malen in Heemschut gesignaleerd werd als noodgeval en nu glorieus is herrezen, namelijk het Aalsmeerder Veer huis aan de Sloterkade in Amsterdam. In 1925 werd deze voormalige herberg, toen gesplitst in acht krotwoninkjes met allerhande nering, door de Ver eniging „Hendrick de Keyscr" aangekocht. Lang heeft het lot van het merkwaardige gebouw aan de spreekwoordelijke zijden draad gehangen. Er waren plannen om de rooilijn terug te leggen. Verschil lende woonblokken aan de Sloterkade zijn voor de oorlog al in de nieuwe rooilijn gebouwd. Het oude Veerhuis zou dan moeten verdwijnen. Er is over wogen om het gebouw dat als kruising tussen een boerderij en een stadshuis uit de vroege 17de eeuw uniek is, elders te herbouwen, in het Amsterdamse Bos bijvoorbeeld of aan de Amstel. Tegen dit voor stel pleitte dat de historische plaats en het huis on- 44

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 10