w; raden, zowel uit verkeerstechnisch oogpunt als wegens de voor deze straatverbreding noodzakelijke sloping van monumenten. Als plaats voor een nieuw stadhuis lijkt de com missie het beste de plaats van het huidige een ontsierend neogotisch bouwsel met een pretentieus bordes aan de Markt. Zou men de nabije oude stadsboerderij opofferen, dan kan de rooilijn van het stadhuis achteruit gelegd worden, wat een ver betering van de smalle doorgang naar de Markt zou zijn, maar, aldus de commissie, men kan de stadsboerderij ook in het representatieve deel van het stadhuis opnemen. Dit zijn zo enkele grepen uit dit rapport, dat aan dringt op een regeneratiebeleid waardoor het eigen karakter van Sittard, wat in de sterk uitgroeiende plaats bepaald wordt door de kleine middeleeuwse kern, weer markant omlijnd zou kunnen worden. Wij zijn inmiddels tien jaar verder. Wat is er van het rapport van de stadskerncommissie terechtge komen? Wie nu in de buurt Achterom rondwan delt door het schilderachtige Gruisenstraatje, met zijn 16-de eeuwse vakwerkhuizen naar het monu mentale gebouw de Tempel, de Molenbeek met de molen van Damoiseaux en de Banmolen, ziet geen herstel van een middeleeuws stadsbeeld dat in die tien jaar had kunnen herrijzen tot een kostelijk be zit in het uitdijende maar niet opvallend mooie Sittard. Hij ziet verwaarlozing en verval. Wie er dan de plattegrond bijhaalt van het jongste stads kernplan, komt tot de ontdekking dat de beek verdwijnt, de Gruisenstraat wordt gesloopt, en ter plaatse een recht op de Markt toelopende winkel straat is geprojecteerd. Ook de Heistraat wordt ver breed, kortom, precies wat de stadskerncommissie in 1955 ten sterkste afraadde. In het gehele buurtje zijn op de kaart drie ietwat vreemd in de nieuwe rooilijn staande blokjes getekend met de aandui ding „bijzondere bebouwing", dat zijn de Tempel, 38 HiernaastDe voormalige stads- boerderijdie tot afbraak is ver oordeeld Hieronder: De oude Banmolen; de beek stroomt nog, voor hoe lang? Foto's bij dit artikel: W. M. Zilver Rupe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 24