elk lid een nieuw lid drietal oude Rijnlandse kastelen vormt dat bewoond is gebleven dank zij ingrijpende verbouwingen in de 17de-18de eeuw. De Burcht van Leiden en de ruïnes ven Teylingen en Dever tonen nog de oorspronkelijke aanleg. Verder is van de ruim 150 kastelen in het Rijnland niets overgebleven, aldus het aardige boekje „het Huys te Warmont" dat als eerste lustrumnum mer van het blad „Ostrakon", het orgaan van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis in 1963 bij E. J. Brill te Leiden ver scheen. Het Huis te Warmond heeft een lange en bewogen geschiedenis. Vele malen is het verwoest en herbouwd, het is bewoond geweest door beroemde families, in de middeleeuwen de ridders van den Woude, later de van Duivenvoorde's en de van Wassenaars. In 1901 kocht de Leidse textielfabrikant H. C. Krantz het kasteel van de laatste erfgename, een gravin van Limburg Stirum. De familie Krantz bewoonde het landgoed tot 1960; toen werd het 20 ha. grote park door bemiddeling van de gemeente Warmond over gedragen aan de stichting „Het Zuid-Hollands Land schap". Een jaar later kwam een afzonderlijke stich ting tot stand voor het gebouw, met als doel: „de instandhouding en exploitatie van het Huis te War mond als een in hoofdzaak voor particuliere bewoning bestemd kasteel, in overeenstemming met het karakter van het omliggende landgoed". De nieuwe stichting nam de zaak krachtig ter hand, een restauratieplan werd opgesteld onder leiding van architect E. A. Canneman van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en het werk begon in mei 1962. Dt restauratie betrof in de eerste plaats het exterieur: de daken werden hersteld, de natuurstenen plinten en het pleis terwerk van de muren werden vernieuwd, waarbij vele sporen van de bouwgeschiedenis te voorschijn kwamen. Het in zijn huidige vorm uit de jaren 1774- 1777 daterende gebouw met drie vleugels rond een plein, bleek in het muurwerk nog verschillende res tanten van het vroegere kasteel te bevatten. In april 1963 kon bovendien een groep leden van de Ned. Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis, ge bruik makend van het lage waterpeil in de gracht, een onderzoek instellen naar funderingsresten en muur fragmenten uit de voorafgaande perioden. De werkzaamheden zijn inmiddels voltooid, het huis is verdeeld in tien wooneenheden met tezamen twintig bewoners. Het ligt in de bedoeling van het stichtings bestuur later ook het interieur onderhanden te nemen. Het eerste doel is echter bereikt: het Huis te Warmond is weer een goed onderhouden, bewoond kasteel, wel iswaar op een geheel andere wijze dan door de strijd bare ridders van den Woude, die actief deelnamen aan de Hoekse en Kabeljauwse twisten, of door de be roemde admiraal Johan van Duivenvoorde, maar toch bewoond door mensen die zeker graag wonen in het historische huis temidden van het park. Nu voor kastelen een museumbestemming veelal de laatste reddingsboei blijkt te zijn, is deze nieuwe woon functie een feit dat in ons blad vermelding verdient. Dat de Bond Heemschut ondanks de verhoog de, en steeds stijgendekosten het minimum lidmaatschapsbedrag nog niet heeft verhoogd, komt voort uit de overweging dat wij hopen deze kosten te kunnen bestrijden uit een ster ke toeneming van ons ledental. Van bestuurszijde zijn verscheidene akties uitgegaan, die zoals U zult kunnen zien, on der de rubriek NIEUWE LEDEN, reeds suc ces opleveren. Zeer dankbaar zijn wij voor de daadwerkelijke steun die wij hierbij gekregen hebben van SHELL NEDERLAND bij de uitgave van het „Boerderijenboekje"en van AMST- LEVEN waarvan de jaarkalender met onze medewerking aan het Heemschutwerk is ge wijd. Hoe dankbaar wij voor deze toeneming van het ledental ook. zijn vooral ook omdat hier uit blijkt dat de Heemschut-gedachte spring levend is moeten tuij toch constateren, dat deze toeneming niet voldoende zal zijn om in het lopende jaar de verhoogde kosten op te vangen. Verhoogde kosten die enerzijds voortkomen uit loonrondes, verhoogde porto- en drukkosten van het tijdschriftenz., en anderzijds uit een vergrote aktiviteit, zo nood zakelijk orn in deze tijd van nieuiubouw, uit breidingsplanningen en wegenaanleg de schoonheid van ons land te verdedigen. Om toch ons doel te bereiken zonder de maat regel van contributieverhoging, doen wij een beroep op U. In het verleden heeft U ons reeds gesteund door Uw lidmaatschap, daarmede blijk geven de dat U aktief achter het doel van onze ver eniging staat. Het beroep dat wij thans op U doengaat onder het motto: tenminste Het is ons herhaaldelijk gebleken dat velen, die de Heemschut-gedachte in zich dragen, de weg tot aanmelding als lid van onze ver eniging nog niet hebben gevonden. Wij heb ben de ervaring dat deze potentiële Heem schut-leden zich in onze eigen vrienden- en kennissenkring bevinden. Een enkel woord is vaak voldoende om ze tot lid te doen toetre den. Mogen wij hierin op U rekenen Wij zullen U binnenkort een vouwblad met antwoordkaart doen toekomen, waarna wij hopen dat U deze spoedig zult kunnen retour neren met een door U opgegeven nieuw lid. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 21