zij zal zelf noodlijdende monumenten moeten kun nen aankopen en restaureren, zij zal moeten blij ven pleiten, om gebouwen of voorwerpen op de officiële lijsten ter bescherming te plaatsen, enz. Als de overheid op korte termijn goed wil maken, wat zij lange tijd verzuimde en wat het verlies van veel nationaal cultuurgoed ten gevolge heeft ge had, dan moet zij naar mijn mening onverwijld een bedrag van 1J4 miljoen Rand per jaar op de Begroting plaatsen gedurende een reeks van jaren. Daarvan zou zeker een bedrag van een half mil joen Rand ter beschikking van de Stigting Simon van der Stel moeten worden gesteld, om haar nut tige werkzaamheid te kunnen uitbreiden en de aankoop van monumenten, waarover niemand zich verder ontfermt, mogelijk te maken, zodat de res tauratie ter hand kan worden genomen. Dit geld zal bij behoorlijk beheer uit de exploitatie der huizen voor een goed deel weer terug kunnen komen. Daarbij zou onmiddellijk bekeken moeten worden de opleiding van restauratie-architecten, metselaars, -timmerlieden, -strodakleggers, enz. De architectenopleidingen zouden onverwijld de restauratietechniek op hun programma moeten ne men, een onderwerp, dat men onbegrijpelijkerwijs nu geheel verwaarloost. Daarmee schiet men schro melijk tekort in zijn culturele taak, zoals men die bij de architectenopleiding toch heeft. Op een vraag mijnerzijds merkte een docent in de architectenopleiding op, dat de te verrichten res tauraties te gering en de bouwwerken te onbelang rijk waren om daar bij de opleiding aandacht aan te schenken. Een tekenende situatie voor de on begrijpelijke onderschatting van het eigen cultuur bezit en dat nog wel uit de mond van een ar chitect! Uit mijn betoog zal elke lezer begrijpen, dat ik niet alleen het hier in het geheel niet eens kan zijn, maar ook, dat deze gedachtengang onjuist is en niet in het belang van het betrokken land. Het bewijst alleen hoe nodig het is, dat in Zuid- Afrika een krachtige impuls komt in het beleid van de monumentenzorg. Er is een begin, maar de achterstand is zo groot, dat er niet alleen een Wet en voldoende fondsen moeten komen om snel en doeltreffend te kunnen ingrijpen en voortwerken. maar ook reeds een tussentijdse noodregeling ge zocht zal moet worden. Daar zal de Stichting Simon van der Stel kunnen optreden mits deze over voldoende fondsen kan beschikken. Particuliere belangstelling en steun is onmisbaar, maar bij de huidige kosten is het zo, dat de Staat hier de leiding zal moeten nemen in de finan ciering en zijn invloed zal moeten uitoefenen op de opleiding. De ontnuchterende aftakeling van Zuid-Afrika's historische geboorteplek Kaapstad zij een teken aan de wand! Het standbeeld van Jan van Rie- beeck kan niet goed maken, wat daar aan tast bare historie verdwenen is. TON KOOT 33 Hierboven: achterzijde van de plaats VergelegenKaapland. Hieronder: de plaats Old Nectar" in Jonhershoek bij Stellen- bosch. (Foto's bij dit artikel: Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 19