y; - i+Vwr-**-"'- 3** a. m 32 De Braak ie Stellenbosch is als monument beschermd +t Voor mij is dit geen probleem of vraag meer, sinds ik ter plaatse de gelegenheid kreeg de situatie waar te nemen. Voor mij is de oude architectuur gebleken een essentieel deel van de Zuidafrikaanse cultuur te zijn. De Kaaps-Hollandse huizen bijvoor beeld zijn onder Hollandse invloed gebouwd, daar behoeft geen enkele twijfel over te bestaan, maar zij hebben toch een geheel eigen karakter gekre gen, dat uitgesproken Zuidafrikaans is. Het in goede staat houden daarvan is een stuk nationale cultuur conserveren. Indien dat door bewoning en gebruik levend gehouden kan worden dan is dat pas recht goed. Maar dan moet er nu worden op getreden, want verschillende huizen raken aan het verkommeren. Als het zoveel kleinere Nederland talrijke tien duizenden monumenten beschermt, zal dan het zoveel grotere Zuid-Afrika met zo'n grote behoef te aan culturele achtergrond, er niet enige duizen den kunnen beschermen? Het is te belachelijk om over te praten. Zo zullen dorpen als Stellenbosch, Graaff-Reinet, en Paarl om er enkele te noemen, met de grootste zorg moeten worden behandeld en niet genadeloos overgeleverd worden aan drif tige wegenbouwers en slopers. Het cultuurpatroon mag hier niet verder afgeknabbeld worden. Snel wegen moeten er zijn, evenals grote flatgebouwen of woonstelles onvermijdelijk schijnen in onze hedendaagse samenleving. Die onvermijdelijkheid schijnt overigens toe te nemen, naarmate men dich ter in de buurt van een stad of dorp komt, die óók al zo'n gevaarte heeft staan. Hoogbouw is een ge meentelijk statussymbool geworden. Zij rijzen in geheel Europa en Amerika op, allemaal volgens hetzelfde patroon, zelden vertonen zij iets eigens van de grote cultuurontwikkeling van het land zelf. Hoeveel anders is dat met de Kaaps-Hollandse hui zen, met hun eigen, sterke, gave karakter, hun uit gesproken Zuidafrikaanse sfeer. Als zij met ingang van morgen beschermd zouden worden is het om zo te zeggen al te laat. Daarom is mijn raad aan de Zuidafrikaanse autoriteiten, beschermt ze, doe het snel en goed met een mogelijkheid tot rede lijke restauratie-subsidie en/of belastingfaciliteit. Dit is een nationaal belang en heeft recht op na tionale deelneming in dat behoud. Van alle kunsten is deze bouwkunst het meest openbare kunstbezit. Particulieren aktief Naast de overheid blijft in hoge mate de burgerij zelf een taak behouden in deze cultuurbewaring. Daarom is het zo buitengewoon nuttig, dat enkele jaren geleden een organisatie in het leven is ge roepen, die het Zuidafrikaanse volk wil helpen zijn besef voor eigenwaarde op te bouwen, dat is de Stigting Simon van der Stel. Zij wil begrip en sympathie opwekken voor de be waring en het herstel van alwat historisch en cul tureel waardevol is. De stichting heeft in de enkele jaren van haar bestaan een opmerkelijk goede ont vangst bij het publiek gehad en ook grote mede werking van de overheid, zij het dat dit alles nog te klein wordt gezien en niet het allure heeft Zuid- Afrika waardig. Het is hier de hoogste tijd! De fondsen van over heidswege zijn te schriel, er moet sneller en doel treffender gehandeld worden. Zelfs als er een goe de Monumentenwet zou zijn, dan is er nog volop werk voor een lichaam zoals de Stigting Simon van der Stel. Zij zal de leemtes moeten opvangen,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 18