Zorgen in Zevenaar Het voortbestaan van het historische Huis Sevenaer met zijn park en landbouwgronden is de inzet van een nu al jaren durende strijd. Keer op keer wor den in de snel opeenvolgende uitbreidingsplannen en wijzigingen daarvan de gronden van het Huis Sevenaer bestemd voor doeleinden die elders in de gemeente ook, en zelfs beter verwezenlijkt kunnen worden, terwijl alle 'betrokken instanties, van de gemeenteraad tot de Raad van State toe, allengs op de hoogte zijn van de omstandigheid dat Sevenaer als een hoge uitzondering onder de kastelen in Nederland door een kundig eigen beheer van zijn landerijen nog een economische basis heeft, en ter wijl het eveneens bekend mag worden geacht dat het geheel van het huis met park en bouwgrond een van de weinige schoonheden van het stadje vormt. Zevenaar is in de oorlog vrij zwaar getroffen, er is sindsdien op niet al te gelukkige wijze gemoderni seerd en uitgebreid, en er werd krachtdadig oprui ming gehouden onder de historische bebouwing. Voor zaken als monumentenzorg, natuur en stads- schoon moet een zekere ontvankelijkheid aanwezig zijn, anders blijft elke poging in die richting zoiets als een toespraak in een onbekende taal. De wijze waarop de Zevenaarse gemeenteraad de ontwerp-monumenten-lijsten behandelde verklaart in dit opzicht wel het een en ander. De hier volgende citaten zijn uit het raadsverslag in het Dagblad voor Graafschap enLiemersvan 18febr. j.1.: Wanneer de eigenaar van een pand dat mis schien historische waarde heeft, niet wil dat dit perceel op de monumenten-lijst geplaatst wordt, waarom zou men hem dan een onnodige last op leggenWat blijft er op die manier nog over van het eigendomsrechtIk vraag mij af, waar bemoeit men zich meeV' De heer de Groen noemde het jam mer van de belastingcenten dat een dergelijke dwang mogelijk is. Ik heb een massa jonge mensen naar hun mening gevraagd over deze zaak. Het oordeel was eenparig: afbreken die rommel. Het debat over de monumentenlijst" begon met een licht ironische opmerking van de heer Bauland dat het hem toch wel verbaasd had dat de deskundigen in Zevenaar nog zoveel waardevolle panden had den ontdekt. Er blijkt dus toch nog wel iets over gebleven te zijn, aldus sprekerDe heer Schoe- makers bevreemdde het dat men de pomp naast de pastorie niet gezien had. Ook hij stelde dat er dus schijnbaar niet te veel was afgebroken. Wij hebben nog genoeg. Verder merkte de heer Schoemakers nog op dat de gemeente meer gebaat is met flinke winkelpanden dan met oude bouwvallen die over 20 jaar nog niet gerestaureerd zijn. Dit waren zo enkele algemene beschouwingen in de Zevenaarse gemeenteraad. Details over bepaalde panden die van de lijst geschrapt moesten worden vele sprekers pleitten daarvoor hebben wij weg gelaten. Het is zo wel duidelijk genoeg. Ook triest genoeg. Er zijn in Nederland nog in cultureel op zicht zéér achtergebleven gebieden. 28 (Foto: W. M. Zilver Rupe)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 14