Zandhoek 10 voor het herstel foto Bureau Mo- Studentenhuis aan het Kattengatmet 8 kamers, numentenzorg). mogelijkheid bieden voor de moderne voorzienin gen. De woning zal een eetkeuken, drie grote kamers, een zolderkamer en een atelier bevatten, benevens een deel van- de kelder, een volledige wo ning dus voor een kunstenaarsgezin met twee kin deren. Wanneer men de herleving van de Zandhoek in de verschillende panden nagaat, dan zijn er uiter aard grote individuele verschillen. De ene eigenaar gaat meer restaurerend te werk, de ander meer moderniserend. Algemeen heeft men echter als uitgangspunt aanvaard het oorspronkelijke pand, met de gevel die weer in zijn 17de - 18de eeuwse gedaante wordt hersteld, met zijn verdieping hoogten, balklagen, kap en wat er aan oude inte rieurelementen nog aanwezig was, eventueel op een andere plaats opnieuw toegepast. Dit uitgangs punt bleek bruikbaar voor goede hedendaagse wo ningen, met een bijzonder karakter en een aan trekkelijke situatie. Economisch betekent dit dat de waarde der Zandhoekhuizen ongeveer vijftien maal zo hoog is als in 1950. Hieraan heeft de overheid een aanzienlijke bijdrage geleverd door de restauratiesubsidies. Elet gevolg is echter ook dat een achterbuurt is verdwenen, met alles wat dit kost aan sociale zorg, politietoezicht, en be veiliging tegen brandgevaar en bouwvalligheid, terwijl het vreemdelingenverkeer, dat een grote economische betekenis voor de stad heeft, er een attractie bij kreeg en er goede woningen zijn ge. komen inplaats van krottoestanden. Sanering door middel van onteigening door de overheid, met verlegging der ondergrondse leidingen is ten slotte overbodig geworden. Al deze onderdelen van overheidszorg zijn moeilijk per huis te bere kenen. Maar het is een feit dat krotbuurten de gemeente veel meer kosten dan goed bewoonbare buurten. Het is daarom op goede gronden staan de te houden dat weinig overheidsuitgaven zó produktief en zó veelzijdig nuttig zijn als de res tauratiesubsidies. Daarvan levert de Zandhoek een overtuigend bewijs. Egelantiersgracht 66-70 Hoewel ook de Zandhoekhuizen zoals wij zagen een ontstellende overbevolking hebben gekend in de 18de - 19de eeuw, zijn zij van opzet fors, en ruim genoeg voor een nieuwe indeling in twee woningen of als een grote woning. Anders liggen de verhoudingen in de oude volkswoningen in de Jordaan waarvan de panden Egelantiersgracht 66 - 68 - 70 een goed voorbeeld hebben gegeven. Het zijn smalle hoge panden uit 1730, in tegen stelling tot de Zandhoek licht en goedkoop ge bouwd, met een oppervlak van krap 4 x 8 m. Wanneer men daarvan de - weliswaar zeer beschei den - ruimte van de trap aftrekt, en het benauwde toilethokje dat in de 19e eeuw in een hoek van de achterkamer werd aangebracht, dan blijft er 139

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1965 | | pagina 21