Hulde aan Steenderen Rokin en de Spuistraat al niet genoeg afschrikwek kende voorbeelden van vervelende en zelfs dodelijke cityvorming hadden opgeleverd. Alsof de dagelijkse leegstromende city van Londen al geen duidelijke taal genoeg had gesproken. De groep strijders en mag ik Heemschut noemen? was onversaagd, maar klein en hun werd behoud zucht, stroef conservatisme verweten. Monumenten zorg dreigde een scheldwoord te worden. Nu de onverzadigbaarheid van het verkeer niet alleen voor een kleine kring, maar in brede laag beseft gaat worden, nu de betekenis van stadsschoon meer aan dacht gaat krijgen, nu in ruim zes jaren tijd in de binnenstad van Amsterdam ruim vijf honderd panden door restauratie, of liever gezondmaking als het ware herrezen zijn en er weer prachtig bij staan, die niet alleen een nieuwe functie verrichten, maar ook ons aller belang dienen het stadsschoon, is er reden tot vreugde. De eenmaal aangevangen regeneratie heeft zeer duidelijk haar doeltreffendheid bewezen en zal met kracht en vrucht worden voortgezet. Mag ik dan besluiten, met te verklaren, dat wij het recht hebben in een schone omgeving te wonen en te wer ken, maar ook de plicht om die omgeving, die getuigt van de historische ontwikkeling van ons volk en onze cultuur, ook mooi en waardig te houden? Dan is dit mijn kijk op de oude binnenstad van Amsterdam. Bij het einde van deze jaargang brengen wij nog even een voor Heemschut belangrijk moment van 1964 in herinnering: de uitreiking van de door de graficus Pam Rueter gecalligrafeerde oorkonde door onze voorzitter aan burgemeester J. J. A. Kruyff van Steenderen op 28 augustus in het raadhuis van Steenderen. Deze „getuigenis van waarderingvan de Bond van Heem schut is ingesteld in 1961, ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van Heemschut. Toen werd de onder scheiding toegekend aan de gemeente Amersfoort, en uitgereikt aan de zojuist afgetreden burgemeester H. Molendijk, onder wiens krachtige leiding het gemeen tebestuur belangrijke resultaten had bereikt bij het herstel van de oude binnenstad, vooral in de Muur huizen. Daarna volgde op de jaarvergadering 1963 de uitreiking aan de Stichting Diogenes „voor haar werkzaamheden in het kader van de regeneratie van de Amsterdamse binnenstad, speciaal ten aanzien van het kleine monument" Dit jaar verleende het Algemeen bestuur van Heem schut de oorkonde aan het gemeentebestuur van Steenderen, voor het als een gave eenheid bewaren van het oude stadje Bronkhorst. (Foto Schuizeman, Doesburg). 107

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 9