Luchtfoto van Montfoort (K.L.M. Aerocarto N.V.) en Kerk neerhalen, om zo de gevels van een geres taureerde Commanderie, Stadhuis en IJsselpoort prachtig te doen uitkomen. Monumentenzorg is in de zaak betrokken, er zijn aan de betreffende eigenaren voorstellen gedaan, maar weer is er niets tot stand gekomen. Het kerkbestuur, bijvoorbeeld, wil niets uit handen geven: het hek moet blijven staan, de restauratie van de kerk zelf, die dringend nodig is, wil men niet doen uitvoeren, alhoewel het iedereen duidelijk is dat het gevaar bestaat dat de herstellings kosten door te lang wachten onnodig hoog worden opgejaagd; de toren een van de weinige uitzon deringen niet het eigendom van de gemeente, werd op zekere dag omgeven door een stelling, men heeft de voegen weer wat aangesmeerd, en toen was het trotse gevaarte volgens het kerkbestuur weer als nieuw. Het huis aan het Kerkplein, waarvan kort geleden het dak en een gedeelte van de zijmuren gesloopt moesten worden wegens gevaar voor het verkeer, is eigendom van een timmerman die niets voelt voor de plannen die Monumentenzorg hem voorlegde en die liever zou zien dat de gehele zaak werd afgebroken, opdat hij in staat zal zijn er een nieuwe timmerwinkel te bouwen. De conclusie is duidelijk: Waar de V.V.V.-brochure nog van een „gaaf Mid deleeuws aanzien" en een „afwezigheid aan ontsie rende bouwwerken uit latere perioden" spreekt, geldt dat niet meer; erger, voor een stad als Montfoort is echter, dat er nog maar zo weinig sierende bouwwer ken zijn. Het is juist de sfeer die in Montfoort gaat ontbreken; het is hard op weg om een middenstands plaatsje te worden, waarvan er dertien in het Neder landse dozijn gaan. Het is duidelijk dat Montfoort niet meer wil blijven teren op de roem uit voorbije eeuwen en dat de burgers een bloeiende gemeente wensen, waar het goed werken en wonen is. Het karakter van de stad mag men daaraan echter niet opofferen door in het wilde weg te gaan afbreken of zich niet voldoende moeite te getroosten wat de moeite waard is voor het nageslacht te bewaren. Het kernplan zal niet zo snel uitgevoerd kunnen worden gezien de vele „belanghebbenden", zodat voorlopig niemand de doorbraken direct zal behoeven te vrezen. Het is echter goed dat de Gemeente voor het eerst sinds eeuwen een echt plan heeft, aan de hand waar van men de veranderingen wil gaan uitvoeren. Een dergelijk plan had er honderd jaar geleden reeds moeten bestaan, evenals er toen reeds een Bond Heem schut had moeten zijn met veel leden. Maar wanneer nu alle betrokken partijen bij elkaar rond een tafel gaan zitten en tonen van goede wil te zijn, wanneer alle schone plannen gecoördineerd worden en die goede wil mag meespelen, hoeft het voor Montfoort nog niet te laat te zijn. J. H. ENGEL 119

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 21