RESTAURATIEPLANNEN IN ZEVENAAR Muiderberg, reorganisatie Brink De Brink te Muiderberg krijgt een nieuw gezicht: het wegdek wordt geasfalteerd, het verloop van de zijweg veilegd, voetpaden versmald en verhard. De wijze waarop het en ander is geprojecteerd heeft bij Heemschut veel 'waardering gevonden. Toch zijn er enkele punten waarvoor het bestuur aan B. en W. aandacht heeft gevraagd. Dat betreft het minder geslaagde plantsoen op het z.g. „bergje". Verplaatsing van de elders op de Brink aanwezige natuurstenen paaltjes naar dit punt en herplaatsing van de vrij gekomen paaltjes, zou zeker een verbetering van het dorpsbeeld betekenen. Jammer is dat de mooie oude linden langs de Dorpsstraat zijn gerooid. Een nieuwe boombeplanting zou zeer gewenst zijn. Tot slot het witte huisje op de hoek van de Flevolaan, dat, naar verluidt, t.z.t. gesloopt zou moeten worden voor een wegverbreding. Door een tuinstrook van dit perceel langs de Flevolaan als voetpad in te richten, zou deze voor het dorpsbeeld betreurenswaardige sloping voor komen kunnen worden. Nieuwkoopi vestiging garagebedrijf In ons vorige nummer werd melding gemaakt van Heemschut's bezwaren tegen een garagebedrijf ter plaatse van de boerderij Achterweg 7 te Nieuwkoop. Aan dit raadsbesluit hebben Ged. Staten goedkeuring onthouden. Het verheugt ons uit de gemeente Zevenaar thans het volgende opwekkende nieuws te kunnen melden. De plannen om de R.K. St. Andreaskerk ingrijpend te verbouwen zijn nu van de baan. Men had het voornemen de kerk te vergroten door het dwarsschip aanmerkelijk uit te breiden. Hierdoor zou dit zo harmonisch geconstrueerde gebouw uiterlijk, maar ook inwendig totaal bedorven worden. De huidige kerk is een pseudobasiliek waarvan het westelijk deel van het schip uit de 15de eeuw dateert. Het gebouw werd in 1601 ernstig beschadigd door een zware brand waarbij ook de rijzige middeleeuwse toren ten gronde ging. Aangezien de Liemers, waarvan Zevenaar de hoofd stad was, niet bij Gelderland hoorde, maar tot 1816 Kleefs gebied was, bleef de middeleeuwse kerspelkerk steeds in Katholieke handen. Katholieken en Protes tanten genoten er immers volledige godsdienstvrij heid. In 1870 werd de kerk aan de koorzijde uitgebreid en wel in neo-gothische stijl. Een aantal jaren later, in 1884, werd ook de toren herbouwd. De 17de-eeuwse preekstoel, vervaardigd door de schrijnwerker Hendrik Witvelt, trekt de aandacht door zijn rijk uitgevoerd snijwerk. Een aantal fraai bewerkte en met wapens bekroonde gestoelten van bezitters van havezathen in en nabij het stadje, ver lenen het interieur van het kerkgebouw een voornaam cachet. Men vindt in de kerk ook indrukwekkende grafzerken, waarvan die voor Adriaen Spierinck en zijn gemalin, eertijds bezitters van het Huis Sevenaer, uitmunten. Vermaard is de rijk gegraveerde koperen gedenkplaat (16de eeuw) voorstellende een Kruisigingsgroep, met St. Antonius en St. Catharina. Helaas zijn het middeleeuwse beeld van Christus op de koude steen en de 17de-eeuwse geselpaal, die vroeger naast de toren stonden, enige jaren geleden naar een museum overgebracht. De uitbreiding van de oude kerk in de 19de eeuw geschiedde op verantwoorde en gevoelige wijze, zodat het huidige gebouw een zeer aantrekkelijk en monumentaal middelpunt van het Kerkplein bleef. Thans heeft het kerkbestuur besloten de kerk in haar huidige vorm te restaureren. Hoewel het Kerkplein in de loop der tijden veel moest inboeten aan schoonheid door het verdwijnen van talrijke mooie huizen, bezit het nog steeds sfeer. Dit wordt o.m. bewerkt door de aanwezigheid van het laat-middeleeuwse Loo-Gasthuis, ten zuiden van de kerk. Het werd in 1467 gebouwd in opdracht van de Ambtman van de Liemers, Johan van den Loo en zijn gemalin Stine van Eyll, en was bestemd tot huisvesting van zeven oude mannen en vrouwen uit Zevenaar en omgeving. Voor dit aantrekkelijke gothische huis bestaan restauratieplannen. Er is ook goede hoop dat het Kerkplein zal winnen aan architectonische schoonheid doof de herbouw van een 17de-feeuws huis met een „Gelderse'' renaissance- gevel. Dit monument, dat oorspronkelijk aan de Didamsestraat (nr. 19-21) 'stond, werd onlangs door het gemeentebestuur krachtens een in 1959 verleende sloopvergunning afgebroken. Hèt voormalige patriciërshuis bezat een rijzige bak stenen geveltop met gebogen rollagen waarop vier ovérhoeks geplaatste pinakels. In de gével bevonden zich zandstenen waterlijsten en rijk gesmede muur ankers'. Boven de ramen waren óntlastihgsbogen met gebeeldhouwde kopjes. Aan het interieur verleenden goed bewerkte eiken houten balken met fraai geprofileerde sleutelstukken allure. Hier droegen ook de stijlvolle deuren en kozijnen toe bij. Vóór de zorgvuldig uitgevoerde sloop zijn minutieuze opmetingen verricht welke de grondslag vormen voor het herbouwplan. In Zevenaa'r leeft thans gegronde hoop, dat dit uniéke huis spoedig zal herrijzen en een zinvolle bestemming verkrijgen. Door de verwezenlijking van deze drie projecten op en aan het Kerkplein zal in het zo sterk groeiende Zevenaar een belangrijk stuk historisch stedeschoon behouden blijven. T. 110

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 12