m /i; van 27 oktober j.1. heeft de gemeenteraad van Kol- lumerland en Nieuw-Kruisland besloten tot aankoop en afbraak van twee woningen in Kollum. Door dit besluit wordt vooruitgelopen op een in voorbereiding zijnd uitbreidingsplan dat nog in studie is en noch door de raad noch door hogere besturen is goed gekeurd. Is deze handeling op zichzelf reeds bestuur lijk onjuist, des te meer klemt dit daar het nog on bekende plan ernstige aantasting van het dorpsbeeld doet vrezen, o.a. ten aanzien van het kerkhof met zijn aantrekkelijke boomsingel. De voorgenomen sloping is eveneens een bedenkelijke zaak. Het betreft hier de z.g. „Bogerman-pastorie". Weliswaar heeft het pand in de loop der tijden een of meer verbouwingen ondergaan, doch waarschijnlijk bevat het nog fragmenten uit de 16de eeuw. Uit overwegingen van monumentenzorg en historische betekenis, is het derhalve noodzakelijk het gebouw met grote zorgvuldigheid te behandelen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft daarom Ged. Staten verzocht het raadsbesluit over de afbraak voorshands niet goed te keuren. Ook van de zijde van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg doet men pogingen om een andere oplossing te vinden, waardoor de afbraak van de pastorie kan worden voorkomen. Grouw, uitbreidingsplan In ons vorige nummer werd vermeld (blz. 85) dat Heemschut, evenals verschillende andere organisaties en particulieren, bezwaar heeft gemaakt bij de ge meenteraad van Idaarderadeel tegen het uitbreidings plan in onderdelen voor Grouw, voor zover het betreft de bestemmingswijziging van de Minne Finne. B. en W. hebben nu een nieuwe voordracht uitgebracht waarin staat dat afgezien van de vraag of deze bezwaarschriften na afweging van de diverse belangen al dan niet als gegrond moeten worden aangemerkt met het oog op de beroepsmogelijkheden kan worden aangenomen, dat vaststelling van het ontwerp in zijn volle omvang een ernstige vertraging zou betekenen voor het realiseren van de nieuwe woningbouw ten zuiden van de Oostergoostraat; dat het, teneinde dit te voorkomen, gewenst is, dat voorlopig wordt volstaan met vaststelling van het ontwerp voor zover betreft de gebieden, waartegen geen bezwaren zijn ingediend. Haarlem, verkoop gebouw St. Bavo Volgens een persbericht zouden B. en W. voornemens zijn het belangrijke gebouw St. Bavo aan de Smede- straat, vlakbij de Grote Markt, te verkopen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft in een brief aan B. en W. zijn verontrusting over dit- bericht kenbaar gemaakt en er tevens op aangedrongen, mocht deze verkoop onvermijdelijk zijn, in de ver koopakte bepalingen te doen opnemen dat het onder houd van de voorgevel ten genoege van B. en W. zal moeten geschieden, en dat het gebouw een waardige bestemming zal krijgen. De ervaring leert immers dat de bescherming via de bouwverordening en monumen tenlijsten vaak te kort schiet. Oegstgeest, boerderij Haaswijk In Oegstgeest is een uitbreidingsplan in voorbereiding voor de gronden ten noorden van het Oegstgeester kanaal, waar, behalve het Groene Kerkje, ook de boerderij Haaswijk ligt. Met het oog op de grote landschappelijke waarden die hier in het geding zijn, heeft Heemschut B. en W. verzocht om het kerkje en de boerderij, wanneer deze geen agrarische functie meer kan vervullen, in een groenstrook op te nemen. Weesp, Brugwachterswoning Lange Vechtbrug Voor het lang bedreigde brugwachtershuis te Weesp daagt reddingeen belangstellende is bereid het architectuur-historisch belangrijke en zeldzame ge bouwtje met subsidie te restaureren en te bewonen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft er bij B. en W. op aangedrongen niets onbeproefd te laten om te komen tot behoud en restauratie van de brug wachterswoning en is gaarne bereid elke poging in deze richting te steunen. 3» 109

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 11