Heemschutberichten Dordrecht, hunkerstation Zwaane In de pers is enkele maanden geleden veel aandacht besteed aan de energieke onderneming van de N.V. Zwaane om een bunkerstation annex supermarkt te vestigen in een groot schip, 3 dekken hoog en 20 m. lang, dat in Dordrecht is gemeerd aan de Buiten Walevest. Op zichzelf is het verheugend dat de voor Dordrecht zo belangrijke binnenscheepvaart hierdoor een nieuw steunpunt krijgt. Minder verheugend is de voor dit doel aangewezen plaats. Woonschepen, drijvende directieketen e.d. vormen over het algemeen bepaald geen verfraaiing van het stads- of landschapsbeeld. Het enorme bunkerstation bevestigt deze regel door zijn omvang zeer nadrukkelijk, en het is nu juist gesitueerd in een der mooiste stads-„gezichten" van Nederland, het rivierfront van Dordrecht. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft daarom aan B. en W. van Dordrecht verzocht een andere, meer aanvaardbare ligplaats aan te wijzen. Dit behoeft voor het bedrijf geen bezwaar te zijn tankstations en supermarkts treft men immers ook buiten de bebouwde kernen aan. Zeker zouden geen nieuwe vergunningen voor soortgelijke objecten aan het rivierfront gegeven moeten worden, zoals in het voornemen schijnt te liggen. Zaandijk, komregeling „Centrum" Op blz. 71 van deze jaargang is het bezwaarschrift vermeld dat het Heemschutbestuur heeft ingediend bij de gemeenteraad van Zaandijk tegen de ontwerp verordening voor een deel van de dorpskom. Op één punt is bij de behandeling in de raad aan deze bezwaren tegemoet gekomen, nl. wat de wen selijkheid betreft van een afschermende boombeplan ting tussen de kerk en het weeshuis. Overigens is het plan aangenomen. Tegen de andere omstreden onder delen het te hoge en te lange bouwblok aan de Prunuslaan, het toelaten van te veel bedrijven aan de Lagedijk en de voorgenomen sloping van het pand Lagedijk 156 voor een wegverbreding, is thans door Heemschut bezwaar gemaakt bij Ged. Staten. Delfzijl, uitbreidingsplan Biessum Op het adres aan de gemeenteraad van Delfzijl, vermeld op blz. 83 in ons vorige nummer, hebben B. en W. geantwoord ook van mening te zijn dat aan de wierde Biessum grote landschappelijke waarde moet worden toegekend. De gemeente heeft zich financiële offers getroost om het vestigen van een transportbedrijf ter plaatse te voorkomen. Over de wijze waarop de wierde behouden dient te blijven, bestaat echter verschil van inzicht. In een schrijven aan B. en W. heeft het bestuur van de Bond Heem schut betoogd, dat het bijzondere karakter hiervan niet verenigbaar is met stedelijke bebouwing en plantsoen. Men zal van de huidige toestand moeten uitgaan, en trachten de agrarische bestemming zoveel mogelijk te handhaven. Door samenvoeging van percelen grond kan voor een aantal boerderijen een lonende exploitatie geschapen worden. De boerderijen die dan hun agrarische functie verliezen, kunnen, na restauratie en inwendige modernisering, doch met behoud van hun landschappelijk karakter, als woning voor beter gesitueerden dienst doen. Hiervoor bestaat alom in het land grote belangstelling en dat zal zeker ook het geval zijn in een gemeente die een zo sterke industrialisatie doormaakt als Delfzijl. Het Heemschutbestuur is gaarne bereid over deze mogelijkheid nader overleg te plegen, en om des gewenst medewerking en bemiddeling te verlenen. Heusden, jachthaven De vestingwerken van Heusden zijn al vele malen in dit blad ter sprake geweest, laatstelijk in het mei nummer 1963, blz. 68, toen het verheugende bericht kon worden overgenomen uit een Brabants dagblad, dat de gemeenteraad van Heusden nu met grote instemming wacht op het begin van de restauratie van de wallen en grachten. Het plan is klaar, slechts enkele administratieve en financiële regelingen moeten nog worden voltooid voor de hedendaagse „schans gravers" aan de slag kunnen. Helaas schijnt het met zoveel moeite tot stand gekomen restauratieplan nu ter plaatse van het bastion Oranje doorkruist te worden door het voornemen daar een jachthaven aan te leggen. Ook de overblijfselen van de contre-escarpe, die wel gedeeltelijk afgegraven zijn, maar in het kader van het grote plan weer in hun oude profiel hersteld zouden moeten worden, gaan dan verloren. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft er daarom bij B. en W. van Heusden op aangedrongen het jacht haven-project niet in deze vorm uit te voeren. In de omgeving van Heusden, buiten 'de historische ves tingwerken, is immers voldoende ruimte voor de haven, ook al zou deze dan niet of niet geheel binnen de gemeentegrenzen van Heusden komen te liggen. Samenwerking tussen aangrenzende gemeenten is immers in deze tijd noodzakelijk, met name ten aan zien van belangrijke punten op het terrein der ruim telijke ordening. Kollum, voormalige pastorie Tot Ged. Staten van Friesland heeft Heemschut zich gewend over de volgende aangelegenheid. Bij besluit 108

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 10