Nieuwe leden te noemen de rijke schouw uit het stadhuis nu weer teruggebracht worden naar zijn oorspronkelijke plaats, of kan met een zorgvuldige kopie in het Makiezenhof worden volstaan? Er zijn echter ook geruststellende zekerheden: nu de restauratie eenmaal gaande is, loopt het Markie zenhof geen gevaar meer. In de strijd om de oude woonhuizen die in alle historische stadskernen gaan de is, betekent uitstel van het herstelwerk door be stedingsbeperking de zekere ondergang van dozijnen waardevolle panden die anders behouden waren gebleven; een restauratie als van het Markiezenhof kan desnoods getemporiseerd worden, maar niet meer gestopt. Met het derde grote monument dat bezichtigd werd, de O. L. Vrouwepoort, die van de verdedigingswer ken uit 1500 bewaard bleef, kwam het gezelschap in de sfeer van de vesting Bergen op Zoom die eeuwenlang de toegang tot het noorden vanuit Ant werpen verdedigde en aanleiding gaf tot het be roemde Valeriuslied. Even voorbij de poort konden de Heemschutters het resultaat van een door de Bond verloren strijd zien: de gedempte haven, nu met een kleine verdieping bestraat maar ondanks dit niveauverschil een mistroostige en ongepropor tioneerde vlakte. Tijdens de goed verzorgde koffietafel in „de Hol landse Tuin" werd het woord gevoerd door Heem- schuts' voorzitter mr. Arn. J. d'Ailly en door bur gemeester ir. L. Peeters die, hoewel uiting gevend aan zijn waardering voor het werk van de Bond, zijn voorkeur uitsprak voor het compromis, voor de z.i. gulden middenweg tussen economische en cul turele waarden, en in dit verband gewaagde van de tegenstellingen die bij de uitvoering van de Monu mentenwet naar voren kwamen. Het middagprogramma bestond uit een rondrit met acht autobussen langs Halsteren, waar de kerk en het raadhuisje bezichtigd werden die beide geres taureerd zijn en een bijzonder charmant geheel vor men, en vervolgens naar Wouw. De ruime kerk, een statig voorbeeld van Brabantse gothiek en beroemd door zijn prachtige gebeeldhouwde koorbanken, werd in oktober 1944 door de Duitsers vernield. De herbouw van de toren en het schip, en de restau ratie van het koor en transept werden in 1951 vol tooid. Gelukkig was van het barokke interieur een belangrijk onderdeel in veiligheid gebracht voor de verwoesting; de reeks houten heiligenbeelden uit dz 1700 van leden en beschermers der Cisterciënzers, staan nu op de consoles langs de muren van het koor. De slanke, expressieve, virtuoos gesneden figuren behoren tot het beste wat in ons land aan religieuze plastiek uit de baroktijd te vinden is. Na een kort oponthoud in het klooster te Huyber- gen waar het talrijke gezelschap in snel tempo van een kop thee werd voorzien, reed de colonne terug naar Bergen op Zoom. Het late namiddaglicht over de velden en bomen gaf een waardig slot aan deze geslaagde excursie. Als buitengewoon lid traden toe: (tussen haakjes de naam van de voorsteller) J. P. van Apeldoorn, Heerde (J. van Muyden) Architectenbureau Hink Eldering B.N.A., Leeuwar den; Mevr. S. R. Berghout, Breukelen; Prof. Dr. A. Blaauw, Haren; D. H. van Blankenstein, Sant poort; G. M. Bonga, 's-Graveland; W. Arn. des Bouvrie, Amsterdam; W. Brinkgreve, Noordwijk; Mevr. A. van den Burg-van der Poel, Leeuwarden; P. C. Bijleveld, Sneek; Drs. J. H. M. van Dokkum, Franeker; Mej. G. W. van Dries, Vlaardingen; A. E. M. Duynstee, Maastricht; N. van Dijk, Oegst- geest; W. van Dijk, Sneek; Mevr. J. J. Dijckmeester- van Lennep, Lochem; B. A. Dijkstra, Kampen; L. van Eesteren, Wassenaar; J. G. van der Enden, Rot terdam (Mevr. J. E. van der Enden-van der Most) Dr. M. C. Ennema, Hilversum; J. C. Ens, Utrecht; N. Faber, 's-Gravenhage; Mr. W. H. Fockema An- dreae, Rotterdam; Mr. J. J. Fokma, Rotterdam; Mr. B. R. Frerichs, Haarlem; W. Goinga, Leeuwar den; Ds. S. Gosses Gzn., Almelo; S. van der Graaf, Lausanne; Mevr. J. Gritters Doublet-Sohl, 's-Gra venhage (Mej. Joh. de Geus)Drs. S. T. Groen man, Leiden; Mej. M. Groeneveld, Sneek; Mr. J. E. J. Hemmes, Leiden; Mej. J. C. C. Herfst, Kloetin- ge; Mej. Dra. W. J. Hertog, Santpoort (H. J. van Westen)L. Hoekstra, Hellendoorn (H. J. de Ko ning) Mej. N. H. Hordijk, Amersfoort; Ir. G. Hui- zinga, Delft; P. Janssen, Amsterdam; P. A. Jas, Hoorn; A. Klein, Rotterdam; A. Kopmels, Eind hoven (A. J. Oskam)M. F. van Leeuwen, Amster dam; Mevr. J. C. A. Meihuizen-Berdenis van Berle- kom, Amersfoort (Ir. J. D. Berdenis van Berlekom) J. F. Niepoth, Amstelveen; J. W. Nieuwenhuizen Segaar, Alphen aan de Rijn; Mevr. Dr. C. A. N. Nooy-Palm, Amsterdam; A. J. Oskam, Geldrop; A. C. L. Peters, Arnhem (Ir. J. C. Hoornenborg)Mr. H. C. G. L. Polak, Rotterdam; A. Pot, Arnhem; Mr. H. W. Schraagen, Amsterdam; Mevr. G. Taap- ken, Bergen (Mevr. R. Kooyman)J. J. Tiele, 's-Gravenhage; Mr. B. P. van der Veen, Leeuwar den; Mr. P. J. van Westen, Schagen (Mr. G. van Duyvendijk)Mevr. E. van der Zwaan-Bijl, Bus- sum (Mej. H. W. M. de Waal) Als gewoon lid traden toe: „Batavus" N.V., Oudeschoot; Uitgeversmij. C. A. J. van Dishoeck N.V., Bussum. Als donateur trad toe: H. B. Halbertsma, Grouw. 104

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 40