gelijks door een steeds groter wordend gevaar be dreigd. Door de hoofdstraten raast iedere dag het zware verkeer, zeer tot ongerief van de bewoners. Hun woningen worden ieder uur tot in hun grond vesten geschokt. Dit is de reden dat het monumen tale pand Voorstraat 43 moet worden gestut. In grijpen van het gemeentebestuur in deze onhoud bare toestand is dan ook allerminst overbodig! Dan is er nog steeds het zogenaamde saneringsplan met de voltooiing waarvan men moeite schijnt te hebben. Zeer zeker nu, waar door de wel zeer uit gebreide monumentenlijst het behoud van bedreig de punten meer verzekerd schijnt. Het grootste probleem lijkt de toezeggingen van subsidies door de respectievelijke overheden. Laat het Rijk even royaal over de brug komen als het gemeentebestuur „spontaan" de plannen van de minister van O. K. en W. tegemoet getreden is! In dit verband zou het aanbeveling verdienen, in dien men in grote lijnen een restauratieplan voor Brielle zal gaan nastreven. 100 Het restaureren van enkele objecten is loffelijk, echter economisch gezien lijkt het meer verant woord, wanneer een groep eigenaren van panden, vallende in eenzelfde stadsgezicht, met elkaar in overleg treden inzake een gemeenschappelijk opge zette restauratie. Een dergelijk streven zal enerzijds de bouwkosten verlagen, anderzijds de mogelijkheid van een zo gunstig mogelijke subsidieregeling vergroten. Het instellen van een restauratiefonds, door belangheb benden te stichten, kan eveneens worden over wogen. Doch er is bovenal de dwingende noodzaak dat er nauwlettend worde toegezien op het nakomen van de verplichtingen, door de monumentenwet in deze geboden! J. KLOK Nieuwstraat: wachtend op de sanering? Visstraat 1 en 3, de vroeg-19de eeuwse pui van nr. 3 moest wijken voor een zakelijkevisie. (Foto's ter beschikking ge steld door het Gemeentearchief Brielle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 36