De plaatselijke monumentencommissie liet tijdens een bijeenkomst, speciaal belegd voor aannemers en architecten, de genodigden (en er waren er ve len!) door een ambtenaar van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voorlichten inzake sommige moeilijke verbouwingsproblemen. Kortom in Brielle raakte men vertrouwd met alles wat met restaureren te maken heelt, waardoor in eerste instantie „restauratie-schuwheid" in bepaalde kringen werd overwonnen. Echter is er niet alleen achter de schermen hard gewerkt. De laatste jaren werd het stadsbeeld aan zienlijk verbeterd door de voltooiing van verschil lende restauraties. Zo werd de aanblik van het Maarland n.z. verlevendigd door de restauraties van het zogenaamde poortwachtershuis en het pand, waarvan de overlevering weet te vertellen eens de woning van Witte Cornelisz. de With ge weest te zijn. Op de markt werd een juweeltje van een kappers zaak achter de steigers te voorschijn getoverd. He laas moest door een ongelukkige manoeuvre de typische pui van het aangrenzende gebouw, Vis- straat 3 wijken door de halsstarrige houding van een zakenman. De achterzijde van Nobelstraat 25 kon nog net op tijd worden gerestaureerd. Nobel straat 34 kwam tenslotte in goede handen en naar verluid worden restauratieplannen voorbereid. (Merkwaardig genoeg werd dit pand enige jaren geleden nog door het gemeentebestuur afgevoerd van de plaatselijke monumentenlijst!) Voorstraat 63 wordt thans gerestaureerd. De restau ratie van Voorstraat 100, een bijzonder smal huisje met vroeg 19de eeuwse erker zal zeer spoedig ter hand worden genomen. Voorstraat 131, ontpleis- terd werd opnieuw gevoegd. Het is opmerkelijk hoe een enkele gevel plotseling een betrekkelijk saai straatgedeelte kan optrekken. Langstraat 13 werd wel zeer voortreffelijk gerestau reerd. De Winthont in de Kaaistraat kwam als her boren achter de steigers te voorschijn. In clezelfde straat, schuin tegenover het vorige, wist een enthousiaste aannemer de eigenaar ertoe te bewegen om zijn gevel opnieuw te laten voegen. Het voorname pand Koppmanstraat 6, eens de voormalige Patriottensociëteit waarvoor stoute plan nen bestonden kwam bijtijds in goede handen. Ook hier werd met restaureren een aanvang gemaakt. En reeds worden er nieuwe restauraties voorbereid. Het betreft de panden Visstraat 20/22, Slagveld 53 en Maarland 45. Mogen al deze activiteiten tezamen tot grote vol doening stemmen, een en ander neemt niet weg dat men er met de goedgunstige beslissing van het gemeentebestuur alleen niet is. Want het voortbestaan van Brielle als monument hangt niet slechts af van een beschermende lijst van monumenten. Vele Brielse huizen worden cla- 99 Schetsontwerp voor een totale restauratie van de hiernaast afgebeelde gevelwand. Maarland 24; de restauratie is bijna voltooid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 35