om te proberen een synthese te vinden voor de te genstrijdige belangen, die bij dit geheel een rol spe len zijn dan ook de uitgangspunten geweest van be sprekingen, welke wij met onze adviseurs het Insti tuut Stad en Landschap hebben gevoerd. Deze besprekingen zijn gevolgd door een zeer mi nutieus onderzoek ter plaatse, uitgevoerd door ge noemd Instituut aan de hand van de ontwerplijst enz Al deze beweegredenen hebben het college van B, en W. ertoe geleid om de ontwerplijst bovendien nog aan te vullen met enkele nummers en slechts enige weinig importante panden af te voeren! Dat een dergelijk ingrijpend voorstel betrekkelijk zonder veel emoties door de raad is aangenomen, moet een ieder, die wel eens kennis heeft gemaakt met de problematiek rondom de Brielse huizen, hebben verbaasd. Jarenlang is het „restaureren van huizen" het on derwerp van gesprek geweest in de Brielse „salons". Het gefilosofeer rondom het begrip „kleine ruitjes" heeft dan ook menige anti-monumentencampagne alhier in het leven geroepen. Het wist zelfs het overigens nogal slome Brielse bloed te prikkelen door op de bekende maskerades op 5 december met de volgende welklinkende leuzen voor de dag te komen: „Al jaren lang duurt het gedonder, Brielle's pracht gaat langzaam onder". „In Brielle denkt men aan de centen, arme monumenten!" „Brielle, oude dame in Bikini, heel Brielle op de monumentenlijst". „een stempel onder uw verbouwingsplan, slopen dan zo gauw het kan!" „Brielle doet a-cultureel, met slopershamer en pikhouweel". „400 woningen op Brielse monumentenlijst Onbewoonbaar verklaarde woning: van voren rot, van achter krot, zullen de Brielse „heren" mij nog restaure ren?" Alles bij elkaar genomen mag dit voor de Brielse monumenten zo gunstig uitgevallen raadsbesluit als een meer dan gelukkig toeval worden be- schouwd. Mogelijk toe te schrijven aan de om standigheid, dat er van bepaalde zijde terecht wordt ingezien, dat de toekomst van Brielle's bin nenstad staat of valt met het behoud van het stads- schóon. Voorts kan als argument worden aangevoerd, dat de positieve belangstelling voor de Brielse monu menten onder andere gewekt werd door de activi teiten van enkele particulieren, die de architectuur der Brielse huizen zeer ter harte gaat. Zo werden bepaalde panden aangekocht, wier bestaan werd bedreigd en waarvan afbraak of verbouwing een gevoelig verlies zouden betekenen voor zekere gave straatwanden. 98 Schels van een gevelwand die door de afbraak van het oude hotel „de Doelen" in het gezicht is gekomen. Hoekpand. Turfkade-Visstraat, wachtend op subsidietoewijzing.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 34