verstrekkend besluit genomen. Zij het dan slechts met een kleine meerderheid heeft het gemeente bestuur zich accoord verklaard met hetgeen door B. en W. was voorgesteld. En dit is niet gering. In een praeadvies werd het volgende naar voren ge bracht: „Hoewel de voorlopige lijst, die in de gemeente inmiddels al veel stof had doen opwaaien, niet als agendapunt was vermeld, ontstond in de vergade ring van uw raad d.d. 27 januari jl. over dit on derwerp een uitermate levendige discussie, waarbij de verschillende facetten werden belicht. Unaniem was uw college van oordeel en wij konden dit volkomen onderschrijven dat de door de minis ter gestelde termijn van vier maanden ontoereikend zal zijn om een gedegen behandeling van dit moei lijke en veelomvattende onderwerp mogelijk te ma ken. Derhalve besloot uw college in zijn vergade ring d.d. 20 april de minister te verzoeken, deze termijn met vier maanden te verlengen, in welk ver zoek de minister bij missieve van 11 mei 1964 be willigde. Intussen heeft ons college de onderwer- pelijke materie, welke van zo groot belang is te achten, omdat enerzijds het karakter van onze stad hierdoor wordt bepaald en anderzijds de zakelijke belangen der eigenaren van op de voorlopige lijst voorkomende panden worden beïnvloed, in studie genomen. Bij een eerste beschouwing van de lijst zou men geneigd zijn te stellen, dat van een niet on belangrijk aantal op de lijst geplaatste panden de oudheidkundige en aesthetische waarde niet zoda nig is, dat hierdoor plaatsing op de lijst kan wor den gemotiveerd. Grondiger bestudering van het onderwerp leert evenwel terstond, dat slechts en kele panden, los gezien van hun omgeving, een dusdanige oudheidkundige waarde vertegenwoordi gen, dat alleen hierdoor plaatsing op de lijst te rechtvaardigen is, maar dat het juist de onderlinge samenhang en het straatsilhouet is, welke het typi sche Brielse stadsbeeld bepalen. Welk een voorname rol deze onderlinge samenhang bij de samenstelling van de voorlopige lijst heeft gespeeld, blijkt eerst goed uit de kaart, welke wij van de oude stadskern hebben doen vervaardigen en waarop alle op de ontwerplijst geplaatste pan den in kleur zijn aangegeven. Deze kaart en de wil 97 Maarland noordzijde, met op de achtergrond het Poortwachtershuis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 33