Kasteel Nieuwen doorn Het kasteel Nieuwendoorn heeft gelegen op onge veer 3 km ten noordwesten van Warmenhuizen tus sen de gehuchten Krabbendam en Eenigenburg op het grondgebied van de gemeente St. Maarten. De funderingen van dit sinds lang verdwenen kas teel zijn eerst in 1948 door een ploegende boer op zijn land ontdekt. Enige tijd daarna stelden amateur archeologen een nader onderzoek in en legden een muur bloot van 30 meter lengte en één meter breed te. Het land, waarop deze vondsten werden gedaan, stond bekend als „Nieuwe Deuren". Dit woord werd toen herkend als een verbastering van de naam Nu- wendoren en daarmee was de plaats van het kasteel teruggevonden. Een algehele opgraving werd eerst mogelijk in 1960 in het kader van de ruilverkaveling. De opgraving geschiedde in samenwerking met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, de Cultuur technische Dienst en nog enige andere diensten. In 1964 is men o.l.v. de heer Dijkstra van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg begonnen met de conservering van de funderingen. Hierdoor wordt in het aan kastelen zo arme Noord-Holland de resten geconsolideerd van een burcht, die in de geschie denis van dit gewest een belangrijke rol heeft ge speeld. Om de achtergronden te begrijpen zullen we enkele momenten uit die geschiedenis moeten op halen. De Hollandse graven werden in het jaar 922 de buren van de West-Friezen, want Dirk I kreeg van zijn koning de kerk van Egmond met de daarbij behorende goederen. Het werden geen vredelievende buren, want Arnulf, de derde Hollandse graaf pro beerde de West-Friezen te onderwerpen, maar hij sneuvelde in 933 bij Winkel. Daarna bleef het enige tijd rustig, totdat graaf Willem II weer een poging waagde in dezelfde richting. Hij begaf zich echter op slecht ijs bij Hoogwoud in het jaar 1256, zakte er door en werd door de West-Friezen vermoord. Zijn zoon, de bekende Floris V, was toen pas 2 jaar, maar groeide op in het besef dat hij deze nederlaag moest wreken. De eerste poging deed hij in 1272 vanuit Alkmaar, doch deze mislukte. In 1282 waag de hij het opnieuw, hij kwam niet schepen over de Zuiderzee en landde bij Wijdenes. Deze keer gelukte het de West-Friezen te onderwerpen. Maar Floris V wist dat hij meer moést doen om de West-Friezen in bedwang te houden; zo kregen zijn bouwmeesters het druk; er werden z.g. dwangburchten gebouwd. Aan de dijk van Alkmaar naar Oudorp, ontstonden Middelburg en Nieuwburg, bij Medemblik verrees het bekende kasteel dat nu de naam Radboud draagt, aan de oude West-Friese zeedijk werd de Nieuwedoorn opgetrokken en een kasteel te Eeni genburg. Aan de Zuiderzeekust verrees een kasteel Wijdenes. Van al deze kastelen bleef vrijwel niets bewaard. Slechts het kasteel Medemblik heeft zijn bestaan tot onze dagen weten te rekken. De andere dwangburchten zijn reeds vroeg verdwenen. In de 17de eeuw was de juiste plaats van de Nieuwen doorn al niet meer bekend. Na de moord op Floris V moet de Nieuwendoorn door de West-Friezen zijn verwoest. Volgens de gra felijke rekeningen werd er echter in de 14de eeuw nog veel aan het slot ten koste gelegd, zodat het huis weer herbouwd moet zijn. Dr. J. G. N. Renaud is, na archiefonderzoek, tot de conclusie gekomen dal dit kasteel waarschijnlijk tussen 1364 en 1392 werd opgegeven. Dit kan tijdens een dijkdoorbraak ge beurd zijn, want die kwamen daar tussen 1350 en 1400 herhaaldelijk voor. De Nieuwendoorn neemt een belangrijke plaats in tussen de vele kastelen die graaf Floris V heeft laten bouwen. Belangrijk is dat hij als een der eerste het 94 Fundering van de poorttoren met de brugpalen en de resten van de hoektoren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 30