stelling tot de kleinere straten en grachten die nog intensiever bewoond worden maar hun oorspronke lijk toch al beperkt groenareaal grotendeels reeds hebben verloren. Waar dus de groenvoorziening in de binnenstad het meest nodig is ontbreekt zij, waar het groen aanwezig is levert het door de be stemmingswijziging der gebouwen niet het profijt op dat mogelijk zou zijn. Deze laatste omstandigheid is één van de motieven voor de onophoudelijke drang om de tuinruimte te betrekken bij het parkeerprobleem. Voor een on derneming die in een groot grachtenhuis is geves tigd betekent een tuin geen dringende noodzaak. Parkeergelegenheid op eigen terrein is daarentegen een fel begeerde zaak. Wie behalve een perceel aan de gracht een aangrenzend bezit heeft aan een der radiaal- of parallelstraten, bij voorkeur een vroeger koetshuis, kan zonder veel moeite een doorgang tot stand brengen naar de tuin en deze in parkeerter rein veranderen. Dergelijke parkeerplaatsen kunnen ook aan anderen verhuurd worden en leveren min stens 5000,- per jaar op: meer dan de huur van een normaal huis! Hier tekent zich in nog heviger mate hetzelfde con flict af als bij het steeds hoger willen bouwen: te genover een evident economisch belang van de eige naars staan overwegingen van algemeen belang die pas in een krachtige beleidslijn op lange termijn hun rechtmatigheid kunnen bewijzen. Het is duide lijk dat ook het prijsgeven van de keurblokken geen oplossing zou bieden voor de behoefte aan parkeer ruimte: de vraag blijft sneller groeien dan het aan bod. Maar de wens om, al is het op 'korte termijn, deze winstkans uit te buiten, laat zich daardoor niet beïnvloeden. Het bestemmen van stukken tuin tot parkeerterrein met een uitrit naar een zijstraat was wel in strijd met de geest, maar net niet met de letter van de verordeningen. 92 B ETE-ET-Ni" S'ifS-V^O-' Tegenwoordige staat van het bouwblok Keizersgracht, Beren straat, Prinsengracht, Reestraat; triest voorbeeld van stede- bouwkundige verstikking. Vanaf de Westertoren krijgt men een duidelijk beeld van de nauwe blokken van de Jordaan. (Foto's bij dit artikel: Maarten Brinkgreve)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 28