KMAAR e Vereniging I Wanneer men het dempen van grachten wenst om parkeergelegenheid te scheppen, dan is ook ons bestuur ervan overtuigd, dat te Alkmaar zeker op andere wijze daarin kan worden voorzien. Het is ons bekend, dat het gemeentebestuur al verschillen de plaatsen op het oog heeft. Ons bestuur denkt o.a. aan de terreinen, die ontstaan door het afbre ken van de vroegere melkfabrieken aan de School straat en Oudegracht of door het afbreken van on belangrijke percelen tussen Keizerstraat en Fnidsen. Is ons bestuur er enerzijds diep van overtuigd, dat de oude binnenstad, die van zo minieme afmetin gen (1000 x 600 meter!) is, in haar huidige ge daante gehandhaafd dient te worden, anderzijds ligt het zeker niet in zijn bedoeling van Alkmaar een museumstad te maken als Rothenburg o.d. Tauber of Carcassone, maar wel wil zij een stad behouden, die voor het vreemdelingenverkeer le vendig en aantrekkelijk blijft. Zelfs indien Alk- maar onverhoopt haar vrijdagse kaasmarkt zou moe ten missen, (de steeds voortgaande concentratie van zuivelfabrieken, waarvan uiteindelijk in Nederland wellicht maar 6 of 7 zullen blijven, vervult ons bestuur met zorg voor het voortbestaan van de markt), dan zou de stad aldus toch nog de nodige aantrekkingskracht op de vreemdelingen kunnen blijven uitoefenen, juist door haar oude binnen stad met de typische grachten en bruggen. Zo ziet ons bestuur attractieve toekomstmogelijk heden in het zo verguisde stadsdeel Kooltuin-Ach- terdam. Het meende een constructieve bijdrage te kunnen leveren tot een gezonde sanering door de bestaande toestand van Kooltuin en Achterdam te laten opnemen en tevens een projekt te laten ver vaardigen, dat aantoont hoe de huidige situatie, die na de verwording is ontstaan, ware te verbeteren. In de te herstellen panden dient zoveel mogelijk weer het oude handwerk in ere te worden hersteld, met name die handwerken welke speciaal voor de moderne mens attractief zijn. Het bestuur van Oud Alkmaar zal daaraan graag medewerken en heeft reeds een tweetal beoefenaren van dergelijk hand werk bereid gevonden zich daar te vestigen. Architekt G. Filarski, te Bergen N.H., die dit pro jekt voor Oud Alkmaar vervaardigde, bezichtigde daarvoor behalve percelen in onze eigen stad ook een aantal in de oude Noordhollandse Zuiderzee steden. Oostzijde Kooltuinbestaande toestand. (Foto's en montage Jan GlastraAlkmaar) Mogelijkheid tot sanering oostzijde 1 Ituin, ontwerpG. Filarskiarchitekt, foto: Jan Glastra

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 23