OUD AL Rekest van d Het bestuur der vereniging Oud Alkmaar heeft uiteraard de besprekingen in Uw raad en de daar op betrekking hebbende verslagen en commentaren in de plaatselijke pers inzake een mogelijke dem ping van het Luttik Oudorp met grote belangstel ling gevolgd. Die belangstelling gold evenzeer an dere in de laatste maanden in de pers verschenen berichten inzake een nieuwe groepering, waarvan de leiding van oordeel is, dat acht van onze grach ten dienen te worden gedempt. Ons bestuur heeft op een en ander niet aanstonds gereageerd omdat het van oordeel is, dat zijn on wrikbaar standpunt in deze genoegzaam bekend is, wijl het in punt 1 van de doelstelling van Oud Alkmaar is vastgelegd: „de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving te beschermen en te be waren". Deze schoonheid staat en valt met het behoud van de grachten. Maar dan niet in de staat van ver waarlozing, waarin ze zich nu al sedert vele jaren bevinden, doordat niet meer zoals vroeger de wal- muren en bestratingen regelmatig worden onder houden en de grachten zelf op geregelde tijden ge baggerd worden. Wanneer het onderhoud evenals voorheen weer telkens tijdig en regelmatig kan ge beuren zal men zeker niet tot hoge kosten verval len, die door verwaarlozing ontstaan. Ook het verval van de bebouwingen dient te wor den gestuit en de afzonderlijke percelen moeten door restauratie of verantwoorde nieuwe bouw weer in behoorlijke staat worden gebracht. Het bestuur van de vereniging Oud Alkmaar zal alles doen en geen enkel gepast middel nalaten om demping van de grachten te voorkomen. Het is van oordeel dat demping geen enkel probleem blijvend zal kunnen oplossen, omdat wat heden nog nauwe lijks voldoende schijnt, morgen zeker al verouderd is; omdat het verkeer steeds grotere omvang zal aannemen en eisen zal blijven stellen waaraan een oud-Hollandse binnenstad nimmer zal kunnen vol doen. Begint men aan die eisen toe te geven door het dempen van grachten, dan gaat het karakter van de Alkmaarse binnenstad onherroepelijk ver loren; dan zal zij iedere aantrekkingskracht op het toerisme verliezen, zeer zeker tot haar grote schade, want men meent hier toch nog niet, dat de toe risten te Alkmaar, in haar winkels, restaurants en vele andere zaken, gemist kunnen worden? 86

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 22