varieert van ca. 65 tot ca. 100 m., niet kan worden ontkomen; dat de gemachtigde van de appellante weliswaar in de openbare vergadering van de afdeling van de Raad van State voor de Geschillen van Bestuur nog heeft betoogd, dat een wegproject met een nieuwe singel, waarvoor naar haar oordeel de ruim te aanwezig is, om esthetische en algemeen stede- bouwkundige redenen de voorkeur verdient boven het thans ontworpen profiel, doch dat deze grief, ivat hiervan ook zij, niet voldoende grond oplevert aan dit deel van het plan goedkeuring te onthou den; In het April-Mei nummer 1964 van ons blad, op blz. 30-33, vindt men een samenvatting van de voornaamste bezwaren tegen het plan, met name wat de verkeersdoorbraken en de Spuihavendem- ping betreft. Vooral de tekeningen van een aantal bekende ruime wegprofielen die aantonen hoe vormloos en ongeproportioneerd wijd de ontwor pen Spuiboulevard zal worden, moesten, zo dach ten wij, toch iedere aandachtige lezer en kijker overtuigen. Deze tekeningen zijn aan de Raad van State voorgelegd. Dit alles levert wat hiervan ook zij, niet voldoende grond op aan dit deel van het plan goedkeuring te onthouden." Op dezelfde ach teloze wijze worden de andere fundamentele stede- bouwkundige bezwaren opzij geschoven. Juridische bezwaren worden in het K.B. uitvoerig met juridi sche argumenten weerlegd. Maar de principiële vraag of de historische schoonheid van een zo be langrijke oude stadskern als Dordrecht heeft op deze wijze opgeofferd mag worden, heeft in de ge meenteraad, in het college van Gedeputeerde Sta ten en uiteindelijk in de Raad van State een be handeling gevonden die in en buiten Dordrecht door degenen die zich voor deze zaken interesseren, als volstrekt onbevredigend en onvoldoende wordt ervaren. Balk, bestemming binnenterrein In Balk, gemeente Gaasterland, zal volgens het gel dende uitbreidingsplan een kleuterschool gebouwd worden aan de Schoolstraat. De open ruimte binnen het blok Raadhuisstraat, Bogermanstraat, School straat wordt dan, voor een dorpskern, ter plaatse nogal nauw. Nu is men echter voornemens hierin ook nog enkele autoboxen te bouwen. Dit zou een ongewenste toestand ten gevolge hebben, met name voor het op de Monumentenlijst vermelde pand Raadhuisstraat 11. Heemschut heeft aan de gemeen- i teraad verzocht van de bouw der autoboxen af te zien. |p Grouw, herziening uitbreidingsplan Aan de gemeenteraad van Idaarderadeel heeft het bestuur van de Bond Heemschut verzocht om geen goedkeuring te hechten aan de voorgenomen wijzi- ging van het uitbreidingsplan „Kern Grouw", voor wat betreft de bestemmingswijziging van de z.g. „Minne Finne". Het betrokken gebied is namelijk, zowel vanuit het dorp als vanaf het water gezien, nog steeds van grote landschappelijke schoonheid, ondanks het te hoge bedrijfsgebouw van de N.V. Volma. Zou hier, zoals in het voornemen ligt, ook nog een hotel aan het Pikmeer worden gebouwd, met de daarbij benodigde parkeerruimte en stei gers, dan wordt een belangrijk punt van Fries land- schapsschoon opgeofferd. Utrecht, singels Het veelomstreden besluit van de Utrechtse gemeen teraad om de Singels te dempen, is volgens „Co- bouw" van 28 aug. op losse schroeven komen te staan doordat op de ontwerp-Monumentenlijst, die op de voorgeschreven wijze onlangs aan het gemeen tebestuur ter kennis werd gebracht, de gehele Utrechtse grachtengordel met water en bolwerken als monument staat vermeld. De gemeente kan nu, evenals zij tevoren al gedaan heeft ten opzichte van de voorlopige lijst, aan de Minister verzoeken, de singels van de lijst te schrappen, maar zolang de lijst niet definitief is vastgesteld, is de wettelijke bescherming van kracht, en het laatste woord over de vaststelling berust bij de Minister, gehoord de Monumentenraad. Dat geeft hoop dat de strijd tóch niet vergeefs is geweest. T Catharijnesingel bij de Geertekerk. In zomer en winter vormen de bedreigde Utrechtse singels een element van grote schoon heid en stedebouwkundige waarde. (Foto W. M. Zilver Rupe) 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 21