's-Gravenhage, Kleine Kazernestraat Het deel van Den Haag dat nog een eigen schoon heid en karakter heeft, was in 1940 al niet groot meer, en het heeft in en na de oorlog nog ernstige verliezen geleden. Nu is het kleiner dan in menige provinciestad: buiten het oude grafelijke centrum zijn nog slechts verspreide gebouwen en stadsfrag- menten min of meer ongerept. Die kern van Bin nenhof, Buitenhof, Vijverberg en Voorhout, met enkele aangrenzende straten, is echter van zeer grote betekenis architectonisch zowel als histo risch. Wat in deze omgeving nog behouden bleef aan oude gebouwen, aan schaal en sfeer, dient zo ongeschonden mogelijk bewaard te worden. Het is een hoogst bedenkelijk verschijnsel dat juist in deze zo met geschiedenis beladen omgeving telkens plan nen opduiken voor onvermijdelijk te grote kantoorgebouwen. Hierboven werd één voorbeeld gesignaleerd. Een ander geval geldt de Kleine Ka zernestraat, in het pand 1, la, lb en lc, dat deel uitmaakt van de Engelse legatie. Een groep Hage naars heeft, zo meldt „Cobouw" van 30 juli, in een adres aan de gemeenteraad verzocht dit pand, dat in vele onderdelen nog uit de middeleeuwen dateert en ook inwendig nog tal van belangrijke fragmenten bevat, op de monumentenlijst te plaat sen. Heemschut richtte, hierop aansluitend, een schrijven tot de Rijkscommissie voor de monumen tenzorg. s-Hertogenboschstructuurplan en binnenstadsplan Op 13 juli werd het volgende telegram aan de ge meenteraad van 's-Hertogenbosch verzonden: De Bond Heemschut, betreurende dat het struc tuurplan slechts enkele dagen voor behandeling in Uw raad openbaar is geworden, waardoor het voor belanghebbenden onmogelijk is geweest plan op voldoende wijze te bestuderen, meent vrijheid te nemen het volgende ter Uwer kennis te brengen. Wanneer voorgenomen plannen met betrekking tot historische binnenstad tot uitvoering komen, zal zulks ten gevolge hebben dat fraaie straatwanden zullen worden opgeofferd en tal van monumenten zullen verdwijnen, waardoor stadsschoon op onher stelbare wijze zal worden geschaad. Wij wijzen op dempen van de Dieze en amovering van bijbeho rende bruggen en aangrenzende bebouwing, dem ping van de haven en afbreken van aanliggende fraaie percelen, de plannen met betrekking tot de St. Jorisstraatverbreding Langeputstraat met kruis punt Verwerstraat en andere onderdelen van het plan. Wij achten voorgestelde oplossing ook, ver keerstechnisch onjuist, omdat volstaan dient te wor den met bereikbaar houden van binnenstad met haar zeer beperkte oppervlakten en geprojecteerde doorbraken geen oplossing zullen bieden, aangezien dergelijke doorbraken juist verkeer aantrekken. Verkeersoplossing omtrek Wilhelminapark en Wil lemsplein achten wij mede weinig gelukkig. Bouw van hoge flatgebouwen in binnenstad zal verkeers probleem vergroten en silhouet stad schaden. Ge projecteerde weg door Bossche Broek zal landschap pelijk schoon schaden. Op grond van bovenstaande verzoeken wij Uw raad met klem structuurplan in deze vorm niet goed te keuren, althans behandeling uit te stellen, opdat belanghebbenden tijd en gelegenheid zullen heb ben plan op voldoende tuijze te bestuderen en be zwaren omstandiger te Uwer kennis te brengen dan thans mogelijk. Voor dagelijks bestuur Bond Heemschut Mr. Am. J. d'Ailly, voorzitter Ton Koot, secretaris Over de methode die het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch gevolgd heeft bij de behandeling van dit plan vindt men elders in dit nummer een afzonderlijke commentaar van onze voorzitter. Dordrecht, saneringsplan Verschenen is het K.B. nr. 46 d.d. 13 juli 1964, waarbij beschikt werd op de 45 beroepen waar onder die van de Bond Heemschut, de vereniging „Oud Dordrecht" en de stichting „Binnenstad Dordrecht" tegen het besluit van G.S. waarbij gedeeltelijk goedkeuring werd verleend aan het Saneringsplan Binnenstad der gemeente Dordrecht. Dit besluit is een bittere teleurstelling voor de vele ingezetenen van Dordrecht en belangstellenden elders, die zich jarenlang hebben ingespannen om de sanering van de oudste stad van Holland in betere banen te leiden. Dat Heemschut in zijn bezwaren niet-ontvankelijk werd verklaard was te verwachten: de Bond bezit geen eigendommen in het gebied en is dus geen belanghebbende in de zin der wet. De vereniging „Oud-Dordrecht" is dat echter wel, en de overwe gingen ten aanzien van Oud-Dordrechts bezwaren in het K.B. zijn ook als antwoord op de argumen ten van Heemschut, de A.N.W.B. e.a. te beschou wen. In de desbetreffende passage lezen wij: „dat op grond van de overgelegde ambtsberichten ge oordeeld moet worden, dat de in het plan ontwor pen luijzigiiig van het wegenbeloop ten zuid-oosten van de Voorstraat, waarlegen de appellante thans bezwaar maakt, verantwoord is en dat een andere oplossing zonder een principiële herziening van het gehele plan en het oproepen van nieuwe en ern stige bezwaren elders niet mogelijk is: dat ook de doorbraken, welke aan de gekozen verkeersoplossing inherent zijn aanvaardbaar zijn en de door de appellante terzake gedane voorstellen geen verbetering inhouden; dat in dit kader aan de demping van de Spui- haven, waarover als een van de uitgangspunten van het plan een boulevard is ontworpen, die in breedte 84

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 20