buitenlanders. Het gemeentebestuur wil echter niet dat die panden driekwart jaar leeg staan, en stelt de verstandige eis dat er tenminste één inwoner van Veere permanent in ondergebracht wordt, wat voor een aantal oudere mensen behalve een goed onder dak een functie van huisbewaarder oplevert. Een hoofdstuk apart zijn de kleine volkswoningen, niet oud en niet ruim genoeg om als zomerhuis-met- conciergewoning aantrekkelijk te zijn, maar voor de sfeer en de schaal van Veere zeer waardevol. Der gelijke pandjes worden in heel Nederland tegen woordig op grote schaal gesloopt. Inderdaad zijn de woontoestanden vaak zo slecht dat de ambtelijke term „krotopruiming" voor deze sloperij moeilijk bestreden kan worden. Maar het kan ook anders. Op twee punten van Veere, in de Kraanstraat dicht bij de Campveerse toren, en in de Warwijkse straat, zijn complexen oude huisjes verbeterd en hersteld; gedeeltelijk intern samengetrokken, van goed sani tair voorzien, bruikbaarder gemaakt door enkele discrete dakkapellen. Dat zijn geen vakantiehuizen maar goede woningen voor de ingezetenen van het stadje, stijlvol en gaaf in het stadsbeeld. Wat het herstel van de oude bebouwing betreft is men in Veere dus goed op gang. Het aantal in aan merking komende panden is te overzien, er zijn eigenaars bereid en in staat hun aandeel te dragen, en naarmate het werk vordert, wordt de noodzaak zichtbaar om ook de nu nog haveloos en verminkt achtergebleven panden onder handen te nemen. Dit betekent niet dat er geen restauratieproblemen zou den zijn. De grote tijd van Veere is lang geleden, in de 15de en 16de eeuw, toen de handel op Schot land bloeide. De grote kerk, het stadhuis, de Schotse huizen en de Campveerse toren getuigen het. Daar op volgden eeuwen van stilstand en achteruitgang. Dat bracht vermindering van het inwonertal mee, slopingen waarop geen herbouw volgde, en goed- Hiernaast links: het vroe ger gedempte deel van de haven tot aan het noorder bastion zou nu weer open gegraven kunnen worden. Foto W. M. Zilver Rupe Hiernaast rechts: woning in de Warwijkse straat als onbewoonbaar krot. Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg). Midden: de Warwijkse straat na de restauratie, fraaie, eenvoudige wonin gen. Onder: blokje gerestaureer de woningen in de Kraan- straal. (Foto's W. M. Zilver Rupe) 79

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 15