De Huizen- beurs Foeis-Hertogenbosch In ons vorige nummer werd een nieuwe rubriek aangekondigd, de huizenbeurs. Deze titel wekt wel licht te hooggespannen verwachtingen; op het bu reau van de Bond kwamen tenminste vele vragen binnen van belangstellenden, die er wel voor zou den voelen een aardig oud huis te kopen en te laten restaureren. Uiteraard kan Heemschut op deze vra gen geen antwoord geven. De bedoeling is dat in ons blad aanbiedingen gepubliceerd zullen worden van dergelijke panden, opgegeven door de eigenaar ol gemachtigde, liefst met een foto, zodat belangstel lenden onder onze lezerskring zich rechtstreeks met de betrokkene in verbinding kunnen stellen. Dat kunnen particulieren zijn, maar ook instellingen of overheidsorganen. De foto die in het vorige nummer was afgedrukt, en die wij hierbij opnieuw opnemen, geeft een voortreffelijk voorbeeld: het bouwvallige boerderijtje Klein Hilbingshof werd in 1958 door de gemeente Gieten aangekocht, gerestaureerd onder leiding van de afd. Monumenten van het Provinciaal Museum van Drenthe, en bestemd voor vakantie verblijf. Dit blijkt een groot succes, er is een wacht lijst en het staat bijna nooit onverhuurd. Gelukkig kunnen wij in dit nummer al een aanbie ding vermelden. Burgemeester en Wethouders van Waspik maken bekend dat te koop wordt aangeboden voor perma nente bewoning of anderszins een historische boer derij, gelegen in de kom van de gemeente Waspik. De boerderijdaterend van 1661, is een van de oud ste van West-Brabant, en is dan ook vermeld in de Voorlopige Monumentenlijst. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer H. C. Welling, bur gemeester van Waspik, telef. 04168—235. Nieuwe structuurplannen en binnenstadplannen zijn voor elke gemeente en haar burgerij van in grijpende betekenis. Men behoort aan zulke plan nen, zoals in Haarlem en Leeuwarden is geschied, zeer ruime bekendheid te geven opdat burgerij en belangstellenden alle gelegenheid krijgen van hun inzichten te doen blijken. Doet men dit niet en in Den Bosch heeft men dit volledig nagelaten dan wekt men de verdenking van vrees voor kritiek en van de wens de plannen in een onderonsje te tuillen afdoen. Het gemeentebestuur van Den Bosch laadt deze verdenking op zijn schouders door na twee geheime raadszittingen slechts één week te laten tussen be kendmaking van de uitgebreide plannen en van de openbare raadsbehandeling. Aldus werd de alge mene belangstelling van de burgerij, de burgerzin der inwoners, miskend en tegelijk de pas afgesneden aan buitenstaanders-deskundigen en organisaties als Heemschut om de plannen bevruchtend te be ïnvloeden. Dat deze methode in strijd is met de grondslagen van de Gemeentewet en tevens de hantering van de Monumentenwet van 1961 ernstig bemoeilijkt, heeft het stadsbestuur blijkbaar voorbijgezien. Heemschut heeft bij de Gedeputeerde Staten ge protesteerd tegen deze onjuiste gang van zaken en het ware te wensen dat de Regering het gemeente bestuur over deze verkeerde methode ter verant woording riep. Mr. ARN. J. D'AILLY 75 Vm. boerderijtje te Gieten. (Foto G. C. H.eibers >-vX '-v -1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 11