Heemschutberichten Arnhem, het Eiland en de Oeverstraal In ons Decembernummer 1963 wercl in deze rubriek melding gemaakt van een verzoek dat Heemschut tot B. en W. van Arnhem had gericht om voor de noordwand van de Oeverstraat restauratie der oude panden te overwegen inpiaats van het terugleggen van de rooilijn, dus sloping, en om in het schilder achtige wijkje „het Eiland" enkele architectonisch belangrijke en voor het stadsbeeld waardevolle pan den te cloen herstellen. B. en W. hebben geantwoord dat de verbreding van de Oeverstraat een onderdeel vormt van een reeds in 1949 vastgesteld wecleropbouwplan. Handhaving van de noordzijde zou volgens B. en W. detoneren bij de nieuwe bebouwing aan de zuidzijde waar de vroegere bebouwing na zware oorlogsschade groten deels werd geamoveerd. Het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut deelt deze mening niet: het stads gezicht zou zeker aantrekkelijker worden wanneer de nu haveloze gevelwand met de Eusebiustoren op de achtergrond zou worden gerestaureerd. Ten aanzien van het Eiland onderschrijven B. en W. de mening van het Heemschutbestuur dat enkele panden, met name de voormalige 18de eeuwse bak kerij, architectonische en picturale kwaliteiten be zitten. Volgens B. en W. verstoren echter de panden aan de oostzijde de eenheid en ligt het plein tje in een sterk gedevalueerde omgeving. Het verval van sommige panden is bovendien reeds zover voort geschreden dat restauratie op herbouw zou neer komen. Op grond van deze argumenten heeft het gemeentebestuur de Minister van O., K. en W. in overweging gegeven de op de ontwerp-monumenten- lijst voorkomende panden van de lijst af te voeren. Heemschut betreurt deze gang van zaken: het is geenszins met de hedendaagse inzichten van monu mentenzorg in strijd een gevel opnieuw op te trek ken en voor gerestaureerde panden bestaat veel belangstelling, zeker in een stad als Arnhem die door oorlogsgeweld reeds zoveel monumenten heeft verloren. 's Plertogenbosch, Parade en binnensladsphm. Er is onder de Bosschenaren die van hun stad hou den grote ongerustheid over de wijze waarop het gemeentebestuur binnenstadsproblemen behandelt. Zo werd met opvallende snelheid enkele maanden geleden een plan aangenomen en uitgevoerd waarbij de Parade, het fraaie met linden beplante plein ter zijde van de St. Jan, voor de bijl ging. Er komt wel een nieuwe boombeplanting, namelijk van kastanjes, die veel minder goed passen, en van de Parade gaat de ruimte af voor een verkeersweg terwijl dé rest goeddeels tot parkeerterrein wordt bëstemcLDé sfeer van de Parade is vernield. Doch ook elders'in Den Bosch wordt allerwege gebroken of worden slopin gen voorbereid. Het is duidelijk dat er gewerkt wordt aan de voorbereiding van wat straks in het structuurplan zal worden vastgelegd. Dit structuur plan verkeert, zoals dat heet, in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Maar het is nog geheim. Nu is het niet onbegrijpelijk dat gemeentebesturen soms wat huiverig zijn voor de openbaarheid bij het voorbereiden van stedebouwkundige plannen. Voor tijdige publicatie kan zeker in de huidige situatie tot ongewenste speculatie leiden. Daar staat tegen over dat de wet hiertegen de nodige garanties biedt en dat er belangrijke zaken van algemeen belang op het spel staan. Een historische stadskern is een ge voelig organisme, maatregelen die een eenzijdig economische of verkeerstechnische strekking hebben, kunnen een onnodige ravage aanrichten in het stads beeld. Daarvoor is tijdige openbaarheid gewenst, zodat belanghebbenden en belangstellenden de plan nen rustig kunnen bestuderen en hun inzichten in de publieke discussie naar voren kunnen brengen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft op grond van deze overwegingen aan B. en W. van 's Hertogen bosch verzocht het ontwerp bijtijds publiek te maken, zoals dit b.v. in Leeuwarden en Haarlem is gebeurd. Het antwoord was een korte mededeling dat struc tuurplan en binnenstadsplan strikt vertrouwelijk ter kennis van de gemeenteraadsleden zijn gebracht, en dat het besluit na vaststelling in een openbare raadsvergadering voor een ieder ter vrije kennis neming is. Men is geneigd op te merken: het moest er nog bij komen dat de eenmaal gevallen beslissing ook nog geheim gehouden werd! Na de wijze waarop het Bossche gemeentebestuur de ontwerp-monumenten- lijst heeft behandeld, maakt deze voorbereiding van de stedebouwkundige plannen voor de binnenstad een zeer pijnlijke indruk. Breda, demping van de haven Het ziet er naar uit dat de jarenlange strijd over het al dan niet dempen van de Haven te Breda, die met het Spanjaardsgat en de uit 1509 daterende Granaat- en Duiventoren een fraai en historisch zeer belangrijk complex vormt, ten langen leste is beslist in dezelfde trieste zin als de strijd om de Where te Purmerend. In ons Juli-nummer 1963 (blz. 89—90) werd, naar aanleiding van het dempingsbesluit van de gemeen teraad in april '63, melding gemaakt van het adres dat Heemschut over deze zaak tot de vorige Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen had gericht. Op dit uitvoerige schrijven werd geen ant woord ontvangen. Naar uit recente persberichten blijkt, zou de demping dit voorjaar plaatsvinden. 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 9