Goudstukken voor Amsterdam De uitgifte van de Gouden Kronen van Arasterdam, waarover enkele weken geleden de berichten in de pers verschenen, vestigt weer eens de aandacht op het vreemde verschijnsel der souvenir-industrie. Het is een ervaring die iedereen, in het buitenland zo goed als hier, kan opdoen: sinds de volkskunst is uitgestorven op enkele restanten na in nog weinig geïndustrialiseerde landen, kan men eigenlijk ner gens meer een betaalbare reisherinnering kopen die aan redelijke eisen van goede smaak beantwoordt. Er zijn ook in ons land verdienstelijke pogingen gedaan om goede souvenirs op de markt te bren gen, maar het heeft niet mogen lukken. Nergens heeft de kitsch zich zo volledig meester gemaakt van het terrein als bij de souvenirs. Dit is temeer verdrietig omdat het vreemdelingen verkeer, dat een belangrijke sector in het econo misch leven is geworden, uiteindelijk afhankelijk is van de wijze waarop de overheid en de particuliere organisaties hun taak ten opzichte van monumen tenzorg en de natuurbescherming kunnen vervul len, en het is bepaald geen geheim dat voor deze taken veel te weinig geld ter beschikking staat. Met de uitgifte van de Gouden Kronen wordt nu een poging gedaan om voor Amsterdam, centrum van het Nederlandse vreemdelingenverkeer, beide belangen tegelijk te dienen: enerzijds een Amster dams souvenir op de markt te brengen dat ook materieel waardevol is en een verantwoorde vorm heeft, anderzijds door de bijdrage van 5,— per verkocht exemplaar voor het monumentenherstel, een directe inkomstenbron uit het vreemdelingen verkeer te scheppen ten bate van het stadsschoon dat de vreemdelingen hierheen trekt. Zoals werd bekendgemaakt zal dit bedrag aan het eind van het jaar ter beschikking worden gesteld van een commissie bestaande uit burgemeester Mr. G. van Hall, wethouder Mr. Th. Elsenburg en Ir. R. Meischke, om hieraan de meest productieve be stemming voor de monumentenzorg te geven. De initiatiefnemers denken hierbij aan de niet-com- cerciële instellingen die op dit terrein werkzaam zijn, zoals de stichting de Oude Kerk, Diogenes, het Begijnhof, de Vereniging Hendrick de Keyser en dergelijke, maar de genoemde commissie zal over de toewijzing beslissen aan de hand van het be schikbare bedrag. Slaat het nieuwe souvenir in, dan is het geen zaak van één jaar maar dan kan op deze wijze een geregelde inkomstenbron tot stand komen voor het zo noodzakelijke herstel van de vele bouwvallige monumenten. Men heeft hiervoor de vorm gekozen van een gou den munt, 20 m.m. diameter, geslagen uit dukaten goud, dat is 231/2 karaat, dus het zuiverste goud dat voor het slaan van munten werd gebruikt. Ook 46 de afmeting en het gewicht (4 gram) staan dicht bij die van de dukaat, maar daarmee houdt de overeenkomst op want de traditionele Nederlandse dukaat, een ridder met zwaard en pijlenbundel, in het randschrift Concordia res parvae crescunt op de voorgrond dragend en op de keerzijde een vierkant met inscriptie in een ornamentale omlijsting, staat nog altijd in onze muntwet, zij het dan als munt zonder de status van wettig betaalmiddel; en het ligt voor de hand dat de Rijksmunt geen goud stukken slaat die verward zouden kunnen worden met een officiële muntsoort, al wordt deze niet meer gebruikt. De Gouden Kronen zijn dus geen munten, geen be taalmiddel, maar penningen ten bate van Amster dam en ter ere van de grote architecten Jacob van Campen en Hendrick de Keyser waarvan de beelte nissen op de voorzijde staan, terwijl beide dezelfde keerzijde hebben, namelijk de keizerskroon van het stadswapen, omgeven door een ornamentale vulling der vier segmenten. De stijl van de letters, de randen en de portretjes sluit nadrukkelijk aan bij de 17de eeuwse munten, om de bedoeling te accentueren dat deze goudstuk ken bestemd zijn om de schoonheid van het gouden- eeuwse Amsterdam te helpen verdedigen. Deze op zet zal waarschijnlijk stad- en landgenoten eerder aanspreken dan de buitenlandse toeristen. Elet ligt dan ook wel in de lijn der verwachting dat er om te beginnen duizenden gouden kronen hun weg zullen vinden in Nederland: als geschenk, in ver zamelingen, gemonteerd in armbanden en colliers, als relatiegeschenk van bedrijven, en ook als geld belegging want met dat oogmerk worden veel gou den munten gekocht. Of de monumentenzorg-opbrengst in de tien duizen den dan wel in de tonnen zal lopen, hangt echter van de weerklank die dit initiatief zal vinden in het vreemdelingenverkeer, als souvenir van Am sterdam. De gouden kronen worden geslagen bij 's Rijks Munt in Utrecht, distributeurs zijn de edel- metaalbedrijven Schone en Drijfhout in Amsterdam, en zij zijn bij de banken en juweliers verkrijgbaar voor 39,— waarvan dus 5,— bestemd is voor de monumentenzorg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 28