Het Kattenburgerplein te Amsterdam 45 Het Genootschap Amstelodamum heeft in zijn jaarverslag gepleit voor behoud en dat houdt in: herstel van de gevelwand van het Kattenburgerplein. Dit pleidooi willen wij gaarne ondersteunen. Kattenburg is een van de meest verziekte en verkrotte buurten van Amsterdam. Oorspronke lijk bebouwd met enkele rijen lage huisjes in de nabijheid der scheepswerven werd het in de vorige eeuw volgepropt met trieste blokken goedkope huurwoningen, zodat alle licht en lucht verdwenen. De weinige resten der oude bebou wing raakten in verdrukking en verval. Het ruim tien jaar geleden ontworpen saneringsplan dat in een drastische amo- vering der verstikte blokken voorziet, ontmoette dan ook weinig tegenstand en veel instemming. Het plan spaarde ook de enige aantrekkelijke gevelwand, namelijk het Kattenburger plein dat aan de westzijde geflankeerd wordt door het ondanks zijn lelijke bepleistering zo monumentale Zeemagazijn, in i656 door Daniël Stalpaert gebouwd. Nu is de gemeente actief bezig de huizen, krotten en lerreintjes op Kattenburg aan te kopen. Ook de wand Kattenburgerplein wordt aange kocht en ontruimd. De huizen verkeren, uiteraard, in slechte staat. Slopen is de gemakkelijkste uitweg. Maar het hoeft niet: het plan schrijft dit niet voor, en de sanering en de nieuwe bebouwing die straks verder op het eiland zal ver rijzen. worden geenszins belemmerd als de entree van Katten burg gemarkeerd blijft door het intieme pleintje met zijn fraaie oude bomen en de rij kleine huizen die bij deskundig herstel voortreffelijke woningen kunnen opleveren. Dat is niet goedkoop, maar van de miljoenen die de hele sanering kost zal het een uiterst bescheiden onderdeel zijn. De aan de restauratie c.q. herbouw van deze huizenrij bestede geldmiddelen zouden echter aan het gehele saneringswerk een bijzonder waardevol accent geven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 27