Europa Nostra van de weverij „de Ploeg" uit Bergeijk. Vooral dit laatste punt, de bestemming van het vroegere dienst gebouw, heeft moeite gekost, maar de meerderheid van de raad was het eens met de voorgestelde op lossing, die door Heemschut met een telegram werd ondersteund. Austerlitz, ontsierende reclame In een brief aan het gemeentebestuur van Zeist heeft Heemschut enige tijd geleden aandacht ge vraagd voor het feit dat het dorpje Austerlitz werd ontsierd door een onwaarschijnlijke overvloed van reclameborden en -schilden. Gevels, ruiten en schu ren waren volgeplakt op een wijze die in Neder land, niet in de laatste plaats door de actie die Heemschut hiertegen tientallen jaren heeft ge voerd, allengs ongebruikelijk was geworden. Oude foto's tonen vaak aan dat het hier vroeger niet beter was dan nu bij onze Zuiderburen, waar de wegen begeleid worden door opzichtige reclame. B. en W. van Zeist hebben inmiddels medegedeeld dat de ontsierende reclames in Austerlitz groten deels zijn verwijderd. Het is geen revolutionaire gedachte dat de verschil lende organisaties in de Europese landen die werk zaam zijn voor de bescherming van monumenten en natuurschoon, er goed aan zouden doen onder ling contacten te onderhouden en samen te werken. De Bond Heemschut gaf er uiting aan door bij zijn 50-jarig jubileum een aantal bestuurders van gelijk gerichte organisaties en autoriteiten op monumen tenzorggebied uit te nodigen voor een internatio nale bijeenkomst die op 3 en 4 Februari 1961 in het Rijksmuseum plaats vond. Het verslag van dit kleine, hoogst leerzame congres is te vinden in jaar gang 1961, blz. 11—17 van ons blad. Het was de be doeling deze bijeenkomst periodiek te herhalen. Het initiatief om tot de oprichting van een perma nent lichaam te geraken kwam echter van „Italia Nostra". Na een voorbespreking in Rome, waar voor vertegenwoordigers van ZwitserseFranse en Engelse organisaties waren uitgenodigd, vond op 29 en 30 November 1963 in Parijs, in de zetel van de Raad van Europa, de oprichtingsvergadering plaats waarbij de Bond Heemschut vertegenwoor digd werd door zijn penningmeester, de heer J. A. de Zwaan. Als waarnemers waren de Unesco en de Raad van Europa present, de oprichters zijn voor Italië: Italia Nostra en Associazione Centri Slorici, voor Frankrijk: Vieilles Maisons Franqaises en Ligue Urbaine et Rurale, voor Groot-Brittannië en Ierland: National Trust, Civic Trust, National Trust for Scotland en Irish Georgian Society, voor Zwitserland: Schweizer Heimatschutz, voor Duits land: Deutsche Burgenvereinigung en voor Neder land: de Bond Heemschut. Tot voorzitter werd prins Filippo Caracciolo, voorzitter van Italia Nostra gekozen. Ook de secretaris is een Italiaan, Dr. Attila Cenerini, en de zetel is gevestigd ten kantore van Italia Nostra, in Rome, Via Marsala 8. De voornaamste bepalingen in de statuten luiden aldus. Artikel 1: Opgericht is Europa Nostra, inter nationale federatie van particuliere organisaties voor de bescherming van monumenten, situaties en woonplaatsen die een artistiek, historisch of natuur- belang vertegenwoordigen. Artikel 2: De federatie heeft tot doel een band tot stand te brengen tussen de leden-organisaties voornamelijk met het oog merk de bescherming te bevorderen van de in art. 1 genoemde zaken en hiemoor wettelijke regelingen te verzekeren evenals de toepassing van hierop be trekking hebbende beschikkingen. Zij heeft geen politiek doel. Artikel 3: Leden van de federatie kunnen zijn verenigingen in Europa en in het Middellandse Zee-gebied die een of meer doeleinden nastreven welke in art. 1 zijn vermelden hun activiteit nationaal ontplooien. 29 De Vredesbrug vroeger, voordat bouwvalligheid tot afbraak leidde: nu zal de brug uit de bewaarde fragmenten weer herbouwd worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 11