Het plan is om de kademuren te handhaven als aanduiding van de vroegere situatie, en om onder de gedempte Haven een ondergrondse garage te bouwen. Het comité Behoud Binnenstad heeft de Minister van Volkshuisvesting gevraagd hiervoor de vergunning te weigeren op grond van de woning nood en de aantasting van het historische stads- schoon. De Bond Heemschut wendde zich opnieuw tot de Minister van O. K. en W. Sneek, verkoop grond aan de Marktstraat Volgens het Sneeker Nieuwsblad van 5 Maart j.1. heeft de gemeenteraad besloten de grond waarop eertijds de waag heeft gestaan, aan de Marktstraat hoek Waagplein, te verkopen. Dit zou opzichzelf een normale zaak zijn, ware het niet dat het ge noemde krantenbericht de indruk wekt dat de ge meente 7.ich bij deze verkoop reeds in hoge mate gebonden heeft ten aanzien van de op dit terrein te stichten bebouwing, namelijk een bijna 20 meter hoog pand met twee woonlagen, kantoren en boven in flats voor onvolledige gezinnen. Hoewel het ont werp nog niet bekend is, kan uit deze gegevens wel afgeleid worden dat het een en ander moeilijk te rijmen valt met de schaal en het karakter van de bestaande gevelwanden. Heemschut heeft aan G.S. van Friesland verzocht om, indien inderdaad de grondverkoop vooruitloopt op de goedkeuring van het bouwplan, eventueel aan dit deel van het raads besluit goedkeuring te onthouden; temeer omdat het koppelen van een grondverkoop aan een te verlenen bouwvergunning o.i. in strijd is met de rechtsregel dat niet privaatrechtelijk (grondverkoop) dient te worden geregeld, wat publiekrechtelijk (verlenen van een bouwvergunning met welstands- en stedebouwkundige beoordeling) dient te worden geregeld. Loenen, k,omplan De tijd dat de Vechtoevers van Utrecht tot het Muiderslot een aaneenschakeling toonden van wijde polderlandschappen, statige buitenplaatsen in tui nen en parken, en bekoorlijke dorpen, is allang voorbij, industriecomplexen hebben grote stukken verfomfaaid, saaie confectiehuisjes rijen zich aaneen tot uitgestrekte nieuwe woonwijken. Dat fabrieken en woningen nodig zijn beseft iedereen: of het nu nodig was dat dit alles juist in de Vechtdorpen ge beurde is een andere zaak. Een van de schaarse plaatsen die de charme van een intieme dorpskern met de deftige huizen in hun tuinen langs het water nog bewaarde, is Loe nen. Ook daar wordt hard gebouwd, het oude Loenen zal weldra maar een bescheiden onderdeel van de bebouwde kom vormen: een mooi besloten pleintje rondom de laatgothische kerk, de Dorps straat met enkele aansluitende straten, een ophaal brug en een aantal fraaie huizen op de oostelijke oever. Dat weinige is hier en daar wel ernstig ver vallen, maar nog vol sfeer en schoonheid. Zou het gemeentebestuur bereid zijn een actief herstelbe leid te voeren, dan kan de dorpskern van Loenen iets unieks worden. Maar er is omgekeerd niet veel voor nodig om het gevoelige geheel voorgoed te vernielen: sloping van de hoek Kerkstraat-Dorps straat en van het eveneens op een hoek geleden „Raedhuys van Cronenburgh" met de aanliggende boerderij zou de structuur van Loenen volledig ont wrichten. Juist deze slopingen zijn echter in het Komplan voorzien. Heemschut heeft hiertegen be zwaar gemaakt in een adres aan de gemeenteraad. Walcheren, herziening streekplan Tegen de in ons vorige nummer besproken herzie ning van het streekplan die tot doel heeft de op richting van een torengebouw ten noorden van Vrouwenpolder mogelijk te maken, is door het be stuur van de Bond Heemschut bezwaar gemaakt bij de Kroon, aangezien het niet aangaat ten be hoeve van het uitzicht van een toch beperkt aantal hotelgasten alle overige belanghebbenden en vacantiegangers te benadelen door de schoonheid van het Walcherse landschap zo grondig te ver storen. Heemstede, restauratie van „Het Oude Slot Een zaak die Heemschut jarenlang heeft bezigge houden gaat ten slotte een gelukkige ontknoping tegemoet: in zijn zitting van 28 Februari heeft de gemeenteraad van Heemstede een voorstel van B. en W. aanvaard om de restanten van het Oude Slot, met name de brug die Adriaan Pauw bouwde als gedenkteken voor de Vrede van Munster, te restau reren. Ook het rechter bouwhuis, de Duivenpoort en de walmuur worden hersteld. Het bouwhuis zal worden ingericht als show- en ontvangstcentrum 28 Hel oude tolhuis Raedhuys van Cronenburghwacht op herstel of sloop: In het ene geval zou hier een fraai middelpunt van de oude dorpskern ont staan, in het andere een ontsierende leegte.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 10